Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
W związku z prowadzonymi pracami remontowymi, w dniach 07.09.22 – 09.10.22 r. wyłączona zostaje czasowo ze zwiedzania wystawa stała prezentowana w Muzeum Podgórza - „Miasto pod Kopcem Kraka”. Wystawa czasowa "Stał dwór szlachecki" będzie prezentowana bez zmian.

Śladami architektury dwudziestolecia międzywojennego w Krakowie

Grafika. Na białym tle niebieska grafika w kształcie chmury z wpisanym Barbakanem oraz nazwą "Akademia Kraków".
Najważniejsze informacje
Cena spacerów: 15 zł

Zapraszamy na spacer w ramach programu edukacyjnego Akademii Kraków.

Temat przewodni: Stylowy Kraków

W drugim półroczu 2022 r. zapraszamy na kolejny cykl spacerów w ramach programu Akademia Kraków. Tym razem spacery odbędą się w „dobrym stylu”, ponieważ przyglądać się będziemy architekturze Krakowa. Spacery poprowadzą uczestników śladami gotyku, renesansu, baroku, dwudziestolecia międzywojennego i architektury powojennej. Pozwolą nie tylko na nowo odkryć uroki krakowskich budowli, ale też poznać krakowską specyfikę każdego ze stylów.

Okres dwudziestolecia międzywojennego przyniósł nową architekturę i nowe obszary przestrzeni publicznej na terenie Krakowa. Aleje Trzech Wieszczów, w tym czasie stały się wizytówką Krakowa z wyjątkowej klasy zespołem krajobrazowym i zielenią miejską oraz z architekturą reprezentującą różne kierunki i tendencje. W Krakowie długo utrzymywał się styl klasycyzujący i dworkowy, zmodernizowany historyzm, a także pojawiały się rozwiązania wywodzące się z założeń „perretowskich” oraz wpływy „szkoły warszawskiej” i Bauhausu. Pod koniec lat 20. XX w. pojawiają się pierwsze budowle o nowoczesnym modernistycznym charakterze, a następnie do głosu dochodzą bardziej nowoczesne formy. W czasie spaceru przejdziemy z Rynku Głównego do pl. Inwalidów, zahaczając o ulice Karmelicką i jej okolice.
Prowadzenie: Magdalena Smaga
Najważniejsze informacje