Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Muzeum Krakowa wprowadza w grudniu 2022 roku ograniczenia funkcjonowania wszystkich oddziałów - zobowiązanie takie nakłada na nas „ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej” z 29 września 2022 r. Więcej informacji w zakładce AKTUALNOŚCI.
Strona korzysta z ciasteczek!

Spacer wokół szopki

Kolorowa grafika. Różnokolorowa Szopka Krakowska na granatowym tle z liczbą 80. Tekst ze szczegółami konkursu i wystawy. Logo Muzeum Krakowa.

Muzeum Krakowa zaprasza na spacer towarzyszący 80. Jubileuszowemu Konkursowi Szopek Krakowskich i Wystawie pokonkursowej.

Już po raz kolejny krakowianie i turyści będą mieli okazję odbycia wyjątkowego spaceru po Krakowie śladem szopki krakowskiej. Muzeum Krakowa wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym umieściło w miejskiej przestrzeni blisko czterdzieści szopek krakowskich.

Jak co roku szopki będzie można oglądać na krakowskich placach, w parkach, w witrynach sklepów, hoteli, restauracji oraz w galeriach handlowych. Rozstawione w szklanych, podświetlanych gablotach szopki nabiorą nowego kontekstu. Na wspólny spacer Wokół Szopki zapraszamy 6 stycznia 2023 r. o godzinie 14:00 poprowadzi go dyrektor Muzeum Krakowa dr Michał Niezabitowski.

Szopki będzie można podziwiać w przestrzeni miejskiej od 2 grudnia 2022 r. do 31 stycznia 2023 r.

Spacer Wokół Szopki. Śladem Włodzimierza Tetmajera

6 stycznia 2023 roku odbędzie się spacer Wokół Szopki, śladem wybitnego malarza, pisarza, działacza społecznego i niepodległościowego Włodzimierza Tetmajera. Tym razem, zostanie poprowadzony przez dyrektora Muzeum Krakowa dr Michała Niezabitowskiego.
Senat RP ustanowił rok 2023 Rokiem Włodzimierza Tetmajer w związku z setną rocznicą śmierci artysty.

Spacer rozpocznie się o godzinie 14.00 przy szopce krakowskiej na Placu Matejki. Następnie uczestnicy przejdą między innymi przez Barbakan, ulicę Sławkowską, Plac Szczepański, Collegium Novum, Plac Franciszkański, ulicę Grodzką oraz Rynek Główny. W czasie wędrówki po zimowym mieście uczestnicy będą nie tylko podziwiać prezentowane na trasie szopki krakowskie, ale także zagłębią się w życie i twórczość Włodzimierza Tetmajera. Będzie to możliwe dzięki opowieści przewodnika oraz za sprawą muzyczno-performatywnych scen, które przedstawią krakowscy muzycy i performerzy. Całość przedstawienia umożliwi Państwu przeniesienie się do najważniejszych chwil w życiu Tetmajera, a także pozwoli doświadczyć jego sztuki malarskiej, zwłaszcza tej mocno osadzonej w klimacie podkrakowskich Bronowic i obrzędowości dorocznej. Obrazy Tetmajera „ożyją” przed oczyma spacerowiczów w ramach wyjątkowego ulicznego widowiska.

Prowadzący: dr Michał Niezabitowski
80. Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa uzyskały honorowy patronat Polskiego Komitetu do spraw UNESCO.

Projekt dofinansowany został ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Partner Główny wystawy:

  • Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie

Mecenas Muzeum

  • Wodociągi Miasta  Krakowa S.A.

Sponsorzy i partnerzy wystawy:

  • ARTIM Sp. z o.o.
  • IMAGO CENTRUM SZTUKI LUDOWEJ Sp. z o.o.
  • Totalizator Sportowy Sp. z o.o. Oddział Krakowie – właściciel marki LOTTO
  • Kärcher Sp. z o.o.
  • Bright Junior Media – właściciel marki Czuczu
  • PGE Energia Ciepła Oddział nr 1 w Krakowie
Kolorowa grafika. Różnokolorowa Szopka Krakowska na granatowym tle z liczbą 80. Tekst ze szczegółami konkursu i wystawy. Logo Muzeum Krakowa.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Partnerzy i sponsorzy wydarzenia

Niebiesko - czerwone logo firmy Artim Kraków.Logo Bright Junior Media – marka Czuczu

Powiązane oddziały

Powiązane aktualności