Bilety onlineDeklaracja dostepnościEN

Stacja Bełżec - ostatni przystanek. Akcja Reinhardt oczami krakowskich Żydów. Oprowadzanie tematyczne po wystawie "Kraków - czas okupacji 1939-1945"

W ramach tzw. akcji wysiedleńczej w październiku 1942 roku z Krakowa prosto do komór gazowych obozu zagłady w Bełżcu odjechały kolejne pociągi z mieszkańcami getta. Obok akcji czerwcowej był to kolejny punkt niemieckiego planu "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej" i Akcji Reinhardt, która miała na celu zamordowanie polskich Żydów w obozach zagłady w Bełżcu, Sobiborze i Treblince. Podczas spotkania przyjrzymy się Zagładzie jako procesowi, który swymi korzeniami sięga powstania III Rzeszy i przyjęciu przez Reichstag Ustaw Norymberskich. Proces ten będzie omawiany z perspektywy żydowskich mieszkańców Krakowa. Spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego Holokaust był możliwy. Poznamy również jego przebieg oraz historie decyzji, które doprowadziły do śmierci milionów ludzi tylko i wyłącznie ze względów na pochodzenie i wyznanie.

Prowadzenie: Mateusz Zdeb
Udział w cenie biletu na wystawę stałą
Cykl: oprowadzania tematyczne po wystawie "Kraków - czas okupacji 1939-1945”
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl