Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
W związku z prowadzonymi pracami remontowymi, w dniach 07.09.22 – 09.10.22 r. wyłączona zostaje czasowo ze zwiedzania wystawa stała prezentowana w Muzeum Podgórza - „Miasto pod Kopcem Kraka”. Wystawa czasowa "Stał dwór szlachecki" będzie prezentowana bez zmian.

Wokół wystaw czasowych – „Stał dwór szlachecki”

Kolorowa grafika. Logo Akademii Dydaktycznej oraz logo Muzeum Krakowa.
Najważniejsze informacje
Wydarzenie na żywo
Prowadzenie: Melania Tutak

Wydarzenie w ramach BLOKU BLOK ZAJĘĆ STACJONARNYCH – Wokół wystaw czasowych – ekspozycja – źródło opowieści
Spotkania odbywają się na ekspozycjach w oddziałach Muzeum Krakowa

Udział w zajęciach jest bezpłatny.
Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Uczestnicy szkolenia otrzymują certyfikaty uczestnictwa.

Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60

Muzeum Krakowa zaprasza Nauczycielki i Nauczycieli na wydarzenie w ramach Akademii Dydaktycznej.

Wystawa stanowi próbę przybliżenia widzom historii czterech majątków: Prokocima, Woli Duchackiej, Bieżanowa i Piasków Wielkich. Omawiane dwory wciąż istnieją i pełnią różne współczesne funkcje w przestrzeni miejskiej. I tak pałac w Prokocimiu jest siedzibą zakonu, dwór w Bieżanowie pełni funkcje placówki kultury, w jednym z budynków dworu na Woli Duchackiej znajduje się przedszkole, a dwór w Piaskach Wielkich nadal stanowi własność prywatną. Te cztery przykłady stanowić będą pretekst do opowieści o sile oddziaływania wybranych miejsc na współczesne życie dzielnicy i ich obecność w świadomości mieszkańców, ale i… sile partycypacji. Do współtworzenia wystawy zaproszono bowiem organizacje społeczne i aktywistów działających na rzecz lokalnego dziedzictwa.

Akademia Dydaktyczna – semestr jesienny 2022/23 - Kolekcje i przestrzenie opowieści

Najbliższy semestr Akademii Dydaktycznej poświęcimy prezentacji wybranych muzealnych kolekcji (broń, rzemiosło artystyczne, kolekcja przedmiotów z czasów PRL–u) z nieoczywistej perspektywy, nie tyle stricte edukacyjnej, co narracyjnej, traktując je jako bohatera opowieści w ramach metody storytellingu.

Celem cyklu spotkań w semestrze jesiennym 2022/2023 będzie przybliżenie strategii angażowania uwagi słuchacza i metod tworzenia opowieści na kanwie artefaktów ilustrujących dziedzictwo miejskie. Zaproponowane przez Muzeum Krakowa spotkania, które częściowo odbywać się będą zdalnie, pozwolą poznać strategie angażowania uwagi słuchacza w edukacji formalnej, jak i nieformalnej („nauka przez praktykę”). Mamy nadzieję, że zainspirują do ich codziennego stosowania w pracy dydaktycznej.
Roland Barthes dostrzegł, że tworzenie i opowiadanie historii występuje niemal od samego początku ludzkości i dotyczy wszystkich społeczności. Każda kultura ma swoje opowieści, które wykorzystuje jako formę rozrywki, element edukacji czy też sposób przekazywania określonych idei. Opowieści umacniają ponadto pamięć o przeszłości i kreują poczucie tożsamości danej wspólnoty.

Zatem, jak stwierdzał Peter L. Berger, nasze życie zakorzenione jest w narracjach. Współczesne muzea, które zakładają stały dialog z publicznością i wsłuchiwanie się w nowe zdobycze humanistyki, starają się dostrzegać zjawisko zwrotu ku opowieściom (zwrotu narracyjnego). Opowiadanie historii staje się znaczącym społeczno–kulturowym działaniem polegającym nie tylko na dzieleniu się narracjami, ale i improwizacją, dramą czy budowaniem napięcia. Przestrzeń ekspozycji może stać się idealnym miejscem do tego procesu dzięki możliwości wykorzystywania elementów kolekcji muzealnej. Muzealia wspierają bowiem publiczność w zrozumieniu przeszłości, ale i pozwalają – w procesie snucia opowieści – na zanurzenie się we własnych doświadczenia.
Kolorowa grafika. Logo Akademii Dydaktycznej oraz logo Muzeum Krakowa.
Najważniejsze informacje
Wydarzenie na żywo
Prowadzenie: Melania Tutak

Spotkania odbywają się na ekspozycjach w oddziałach Muzeum Krakowa

Udział w zajęciach jest bezpłatny.
Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Uczestnicy szkolenia otrzymują certyfikaty uczestnictwa.

Powiązane wydarzenia