Bilety onlineDeklaracja dostepnościENDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
W najbliższy poniedziałek, 17 stycznia nie będzie dostępu do Pałacu Krzysztofory od strony Rynku Głównego. Proszę o korzystanie w tym dniu z bramy od ulicy Szczepańskiej.

Wykład online „Między strachem a namiętnością – zaraza, polityka, uczucia okiem artysty”

Muzeum Krakowa zaprasza na wykład online.

Artysta, obok talentu umożliwiającego przełożenie rzeczywistości w język plastyki, ma także wyjątkowy dar wyczuwania napięć społecznych. Jest to niezależne od epoki, bo zarówno twórcy czasów Czarnej Śmierci, artyści obserwujący zmagania z cholerą, grypą „Hiszpanką”, jak i współcześnie- ci konfrontujący się z covidową rzeczywistością, obserwują, komentują i utrwalają prozaiczną codzienność mieszającą się z niepokojem o rozmaicie rozumiane bezpieczeństwo i spokój ducha.

Stara klątwa - „obyś żył w ciekawych czasach” - staje się dla twórcy wyzwaniem.

Jak polityka, choroba, śmierć i namiętności mieszały się ze sobą stając się inspiracją dla artystów? Co powodowało, że okres niepokojów sprzyjał paradoksalnie twórczości plastycznej, której przykłady dziś fascynują badaczy i rzesze laików?

Wędrówka przez epoki historyczne, interpretacja dzieł sztuki pozwolą odpowiedzieć na te pytania i zrozumieć fascynację tym, co niepokojące, a poprzez wyrażanie w formie artystycznej, na swój sposób oswajane.

Prowadzenie: Michał Hankus

Forma on-line: ZOOM, profil Muzeum Krakowa na Facebooku, profil Muzeum Podgórza na Facebooku oraz profil Kamienicy Hipolitów na Facebooku.