Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej

Z historii krakowskiej X Muzy / prelekcja

Najważniejsze informacje
Miejsce: Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, sala Baltazara Fontany
Wstęp wolny, limit 50 osób, rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60
Czas trwania:1,5 godz.
Celem spotkania będzie próba przypomnienia istotnych początkowych kontekstów i zjawisk wpływających na popularność X Muzy w Krakowie.  Kraków to miasto szczególne w historii krajowego kina, bo to  właśnie tutaj, odbył się pierwszy na ziemiach polskich pokaz wynalazku braci Lumière,  w dodatku w nobilitującej go przestrzeni świątyni sztuki, na scenie Teatru Miejskiego. Z racji niezwykłej popularności, szybko w mieście nad Wisłą pojawiło się szereg inicjatyw rozwijanych nową rozrywkę związaną z pokazami „ruchomych obrazów”.
W 1906 r. powstało tutaj pierwsze stałe kino, które zaczerpnęło swoja nazwę od… cyrku, ale i nazwiska znanego wynalazcy. Kinoteatry stanowiły wówczas jednocześnie fascynujące przestrzenie jarmarcznych rozrywek, ale i miejsca spełniające liczne społeczne funkcje.
Trajektoria narracji prowadzonej w nie zawsze linearny, ale unaoczniający sposób skupiać się będzie na kilku istotnych z perspektywy dziedzictwa filmowego punktach. Prześledzone zostaną pierwsze pokazy filmograficzne w Krakowie w listopadzie i grudniu 1896 roku, omówiony zostanie krakowski motyw profesjonalizacji kin oraz  zaczątki promocji i krytyki filmowej. Sięgniemy po dawne fotosy gwiazd, prasowe programy filmowe, wspomnienia literackie oraz fragmenty dawnych "niemych" dzieł.

Prowadzący: Michał Grabowski
Najważniejsze informacje