Bilety onlineDeklaracja dostepnościEN
Informujemy, że Centrum Obsługi Zwiedzających przeniosło się do Pałacu Krzysztofory. Serdecznie zapraszamy!

Lato w mieście 2021 w Muzeum Krakowa - wydarzenia dla dorosłych i seniorów

Zapraszamy do zapoznania się z programem cyklu

Lato w mieście 2021 w Muzeum Krakowa skierowanym do dorosłych i seniorów.

Do pracy, na rower i do ślubu. Krakowska moda lat 30. i 40. XX wieku
Oprowadzanie dla młodzieży od 15 lat i dorosłych
Zapraszamy do Fabryki Schindlera na oprowadzanie tematyczne po wystawie stałej, poświęcone dziejom ubioru i modzie lat 30. i 40. XX wieku. Prezentowane na ekspozycji ubiory damskie i męskie posłużą jako ilustracja do omówienia zmieniającej się mody, odzwierciedlającej dynamiczne przemiany społeczne i ekonomiczne. W czasie zwiedzania zaprosimy uczestników m.in. do atelier fotograficznego, zajrzymy do witryn sklepowych, poznamy typowe wyposażenie domu mieszczańskiego i odwiedzimy oryginalny salon fryzjerski.

Termin: 13 lipca 2021, godz. 16:30
Miejsce: Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4
Prowadząca: Katarzyna Moskal

Dom Życia. Nowy Cmentarz Żydowski w Krakowie
Spacer dla młodzieży od 15 lat i dorosłych
Spacer po Nowym Cmentarzu Żydowskim poprzedzi krótka historia żydowskich cmentarzy  w Krakowie od średniowiecza do okresu międzywojennego. W trakcie spotkania uczestnicy poznają żydowskie zwyczaje pogrzebowe i różne sposoby upamiętniania zmarłych (świeca, kamyk, kwit). Oglądając typowe dla żydowskich cmentarzy formy nagrobków będą również poszukiwać symboli, które najczęściej się na nich pojawiają i próbować je zinterpretować.

Terminy: 5 lipca 2021, godz. 10:00
4 sierpnia 2021, godz. 10:00
Miejsce zbiórki: Nowy Cmentarz Żydowski, ul. Miodowa 55
Prowadzący: Karolina Ożóg, Piotr Figiela

Stylowa Nowa Huta
Spacer dla młodzieży i dorosłych
Szara rzeczywistość? To określenie stosowane często w stosunku do okresu PRL z pewnością nie znajduje odzwierciedlenia w zakresie ubioru. Zapraszamy na wyjątkowy – bo prowadzony przez mieszkankę Nowej Huty – spacer śladem mody w Nowej Hucie w latach 70. i 80. XX w. W trakcie spaceru uczestnicy dowiedzą się m.in., jak ubierali się nowohucianie w ostatnich dekadach PRL-u i jakie sklepy związane z modą i ubiorem znajdowały się w dzielnicy. Poznacie też ówczesną (a może ponadczasową?) receptę na bycie modnym i stylowym.

Termin: 10 lipca 2021, godz. 14:30
Miejsce zbiórki: Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1
Prowadząca: Małgorzata Piątkiewicz-Szczechla

Śladem kin w Nowej Hucie
Spacer dla młodzieży i dorosłych
Świt, Światowid, Sfinks, Stal. Czy to wszystkie  nowohuckie kina? Gdzie mieściło się uruchomione w 1956 roku kino na osiedlu C-31? Podczas spaceru opowiemy o początkach i dziejach tutejszych kin, a także o ich repertuarze, które wśród wielu nowohucian są wciąż  wspominane z wielkim sentymentem. Porozmawiamy też o tym, jak kształtowała się historia kultury masowej w Nowej Hucie, a  w dawnym kinie Światowid zajrzymy do sal kinowych oraz projektorni.

Termin: 24 lipca 2021, godz. 14:30
Miejsce zbiórki: Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1
Prowadząca: Karolina Żłobecka

Informacje organizacyjne

Udział w zajęciach realizowanych w ramach programu jest odpłatny:

10,00 zł brutto od osoby (w przypadku zajęć dla dzieci wstęp bezpłatny przysługuje jednemu opiekunowi; drugi opiekun jest zobowiązany ponieść opłatę jak w przypadku dziecka)

80,00 zł brutto od dziecka w przypadku dwudniowych zajęć „Dynamiczne spotkania artystyczne w rytmie slow” realizowanych w ramach cyklu „Bronowice jak malowane” przez oddział Rydlówka

Bilety na warsztaty i oprowadzania są do nabycia w kasie danego oddziału lub filii Muzeum prowadzących zajęcia. Sprzedaż biletów na spacery odbywa się online przez stronę www.bilety.mhk.pl.

Rezerwacje na warsztaty i oprowadzania prowadzi Centrum Obsługi Zwiedzających:
Rynek Główny 1, 31-042 Kraków, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl

W przypadku spacerów zakup biletów przez stronę www.bilety.mhk.pl uznawany jest za równoznaczny z rezerwacją.

Posiadaczom Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem przysługuje 50% zniżki na  zajęcia, tj. bilet w cenie 5,00 zł brutto oraz 40,00 zł brutto w przypadku zajęć „Dynamiczne spotkania artystyczne w rytmie slow” realizowanych w ramach cyklu „Bronowice jak malowane”.

Osoby biorące udział w warsztatach i spacerach zobowiązane są przestrzegać nakazów i zakazów obowiązujących w muzeum w związku ze stanem zarożenia epidemicznego Covid-19.