Bilety onlineDeklaracja dostepnościEN
Informujemy, że Centrum Obsługi Zwiedzających przeniosło się do Pałacu Krzysztofory. Serdecznie zapraszamy!
Strona korzysta z ciasteczek!

Lato w mieście 2021 w Muzeum Krakowa - wydarzenia dla rodziców z dziećmi

Zapraszamy do zapoznania się z programem cyklu

Lato w mieście 2021 w Muzeum Krakowa skierowanym do rodziców z dziećmi.

Zapraszamy na Lato w muzeum!

Krakowska duchologia
Spacer dla dzieci w wieku 7–12 lat
Nieustraszonych młodych odkrywców i ich rodziców zapraszamy na spacer z dreszczykiem… Wspólnie odwiedzimy miejsca, w których podobno spotkać można krakowskie zjawy – te mniej i bardziej przyjazne. Poznamy więc dwie nieco złośliwe czarne damy, La Belle Gabrielle, która z zapałem sprząta w jednym z kościołów, Eleonorę – niesfornego ducha dziewczynki i rycerza, który niestety stracił głowę... Będzie śmiesznie i strasznie zarazem. Zapraszamy!

Termin: 7 sierpnia 2021, godz. 18:00
Miejsce zbiórki: Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Prowadzące: Klaudia Kaczmarczyk, Elżbieta Lang
 

Hipolici jadą na wakacje!
Warsztat dla dzieci w wieku 7–12 lat
W trakcie zajęć dowiemy się, jak wyglądały wyjazdy wakacyjne ponad 100 lat temu. Gdzie krakowianie wybierali się na urlop? Jak spędzali ten czas? I co z sobą zabierali? Wspólnie prześledzimy proces przygotowań – od planowania podróży, przez pakowanie, aż do wyjazdu. Poznamy gry i zabawy, które towarzyszyły młodym krakowianom podczas ich letnich przygód. Obejrzymy też zgromadzone w Kamienicy Hipolitów bibeloty i pamiątki przywiezione z wakacji. W części praktycznej dzieci przygotują kartki pocztowe inspirowane eksponatami zgromadzonymi na wystawie i wakacyjnymi wspomnieniami.
 
Terminy: 14 lipca 2021, godz. 10:00
11 sierpnia 2021, godz. 10:00
Miejsce: Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3
Prowadząca: Iwona Kawalla-Lulewicz


Dawno, dawno temu w Podgórzu… czyli właściwie kiedy?
Warsztaty dla dzieci w wieku 7–12 lat
Podczas zajęć wspólnie zastanowimy się, czym jest czas i jaką rolę odgrywa w historii. Czy czas to pojedyncze daty czy może to, co dzieje się pomiędzy nimi? Co to znaczy, że coś jest stare? I jak stare jest Podgórze? Aby się tego dowiedzieć, wyruszymy w podróż w czasie, podczas której poznamy historię Podgórza i dowiemy się, co kryje się pod pojęciami takimi jak „chronologia” czy „oś czasu”. Spróbujemy też połączyć przeszłość z teraźniejszością budując wspólnie linię czasu przedstawiającą historię Podgórza – od momentu jego powstania aż do dnia warsztatów!
Termin: 30 lipca 2021, godz. 11:00
Miejsce: Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51
Prowadzący: Jakub Jastrzębski


Wieczór z legendą
Spacer dla dzieci w wieku 7–12 lat
Skąd na Rynku krakowskim tyle gołębi? Kogo wzywa krakowski hejnał? Dokąd wiodą legendarne korytarze spod kościoła Mariackiego? Gdzie mieszka Czarna Dama z kalendarzem i kto wieczorami szepcze z krakowskimi kwiaciarkami? By poznać odpowiedzi na wszystkie te pytania, zapraszamy na wieczorny spacer śladami krakowskich legend.

Termin: 12 sierpnia 2021, godz. 18:00
Miejsce zbiórki: Wieża Ratuszowa, Rynek Główny 1
Prowadząca: Joanna Kantor-Witkowska


Rudawą pod prąd
Spacer dla dzieci w wieku 7–12 lat
Aby wyruszyć na wycieczkę wzdłuż Rudawy – rzeki ważnej i dla Zwierzyńca, i całego Krakowa – uczestnicy muszą być uważni i spostrzegawczy. Spacer połączony zostanie bowiem z odkrywaniem tajemnic Zwierzyńca, a te kryją się niekiedy na wyciągnięcie ręki! Spotkanie rozpocznie się przy klasztorze Norbertanek, który, jak każdy wiekowy obiekt, skrywa wiele sekretów. Następnie uczestnicy udadzą się w górę rzeki, poznając inne niezwykłe miejsca i wykonując specjalne zadania.

Termin: 14 lipca 2021, godz. 10:00
Miejsce zbiórki: ogród Domu Zwierzynieckiego, ul. Królowej Jadwigi 41 (wejście przez furtkę)
Prowadząca: Maria Lempart
 

Z pionkami i kostką po średniowiecznym Krakowie
Warsztaty dla dzieci w wieku 10–12 lat
Interaktywne oprowadzanie po ekspozycji Rynku Podziemnego, podczas którego uczestnicy poznają różne aspekty życia codziennego w średniowieczu, w szczególności ówczesne rozrywki. Po zwiedzaniu zapraszamy uczestników na dziedziniec Pałacu Krzysztofory, gdzie będą mieli okazję poznać i pograć w średniowieczne planszówki oraz samemu wcielić się w bohatera gry – kandydata na mistrza cechowego i rajcę miejskiego.

Terminy: 15 lipca 2021, godz. 11:00
19 sierpnia 2021, godz. 11:00
Maksymalna liczba osób uczestniczących: 15
Miejsce: Rynek Podziemny, Rynek Główny 1
Prowadzący: Szymon Jarosiński, Anna Warzecha
 

W obronie grodu Kraka
Oprowadzanie połączone z warsztatami młodzieży w wieku 13–18 lat
Interaktywne oprowadzanie po Barbakanie i Celestacie, podczas którego nie zabraknie zagadek i ciekawostek związanych z obroną miasta w różnych okresach historycznych. W części praktycznej uczestnicy poznają różne typy broni i uzbrojenia ochronnego obrońców Krakowa, a także sposoby walki z wykorzystaniem różnych rodzajów broni, w tym białej i palnej. Podczas warsztatów uczestnicy obejrzą nie tylko obiekty zabytkowe, ale także repliki, które można będzie wziąć do ręki, założyć na siebie i poczuć się jak prawdziwy obrońca naszego miasta!

Terminy: 8 lipca 2021, godz. 9:00
19 sierpnia 2021, godz. 9:00
Miejsce: Celestat, ul. Lubicz 16
Prowadzący: Michał Szczerba
 

Zajęcia z cyklu Bronowice jak malowane:

Dawniej wszystko grało!
Warsztaty muzyczne dla dzieci w wieku 5–9 lat (wraz z rodzicami)
Skąd wzięła się na wsi muzyka? Czego możemy nauczyć się od ptaków? Czy da się grać na lasce albo schować skrzypce do kieszeni? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można poznać podczas spotkania z Kapelą Wawrzkiewiczów. W trakcie warsztatów uczestnicy będą mogli zapoznać się z różnymi instrumentami strunowymi, smyczkowymi i perkusyjnymi, a także spróbować swoich sił w kapeli. Będą również dziecięce zabawy taneczne z czasów naszych pradziadków, a wszystko to przy akompaniamencie współczesnych im piosenek i rymowanek.
 
Termin: 15 lipca 2021, godz. 17:30
Miejsce: Rydlówka, ul. W. Tetmajera 28
Prowadzący: Natalia i Piotr Wawrzkiewicz
 

Gliniana Rydlóweczka
Warsztaty ceramiczne dla dzieci w wieku 5–12 lat
Glina – pierwsza plastelina. Niezastąpiona, naturalna, ekologiczna, zdrowa. Możemy z niej stworzyć wszystko, co tylko chcemy! Podczas warsztatów będziemy lepić naszą wersję bronowickiej chaty. Chatki, która stanie się nie tylko ozdobą Waszych domów – będzie też mieć zastosowanie praktyczne!
PS. Pamiętajcie, że Wasze prace będą musiały zostać wypalone, więc nie będziecie mogli ich zabrać do domu tego samego dnia.

Terminy: 29 lipca 2021, godz. 17:00
5 sierpnia 2021, godz. 11:00
Miejsce: Rydlówka, ul. W. Tetmajera 28
Prowadząca: Małgorzata Knorr
 

Foto-zielnik
Warsztaty dla dzieci w wieku 7–12 lat
Podczas warsztatów, inspirując się atlasami botanicznymi i historią fotografii, każdy z uczestników własnoręcznie wykona naświetlony fotogram, czyli obraz, który powstaje bez użycia aparatu! Wspólnie odkryjemy też alchemię ciemni fotograficznej…

Terminy: 1 lipca 2021, godz. 17:00
12 sierpnia 2021, godz. 11:00
Miejsce: Rydlówka, ul. W. Tetmajera 28
Prowadzący: Filip Rybkowski
 

Oznacz swoją książkę
Warsztaty dla dzieci w wieku 7–12 lat
Warsztaty graficzne, podczas których – wykorzystując technikę linorytu – stworzymy wyjątkowe ekslibrisy. Nadadzą one domowym księgozbiorom niepowtarzalnego charakteru. A Wasze książki, nawet jeśli zaginą lub kiedy je komuś pożyczycie, z łatwością odnajdą drogę do domu.

Terminy: 22 lipca 2021, godz. 10:00
26 sierpnia 2021, godz. 17:00
Miejsce: Rydlówka, ul. W. Tetmajera 28
Prowadzenie: Żywa Pracownia

 
Drukowanie roślin
Warsztaty dla dzieci w wieku 7–12 lat
Rośliny, a szczególnie kwiaty, to niezwykle wdzięczny materiał do tworzenia pięknych… druków. Podczas warsztatów artystka Justyna Mazur zaprezentuje Wam swój warsztat i przybliży technikę nanoszenia farby i używania prasy graficznej. Każdy będzie mógł przygotować własną kompozycję roślinną i ją wydrukować, a tym samym stworzyć oryginalną grafikę!

Termin: 19 sierpnia 2021, godz. 17:00
Miejsce: Rydlówka, ul. W. Tetmajera 28
Prowadząca: Justyna Mazur-Kiwer

Informacje organizacyjne

Udział w zajęciach realizowanych w ramach programu jest odpłatny:

10,00 zł brutto od osoby (w przypadku zajęć dla dzieci wstęp bezpłatny przysługuje jednemu opiekunowi; drugi opiekun jest zobowiązany ponieść opłatę jak w przypadku dziecka)

80,00 zł brutto od dziecka w przypadku dwudniowych zajęć „Dynamiczne spotkania artystyczne w rytmie slow” realizowanych w ramach cyklu „Bronowice jak malowane” przez oddział Rydlówka

Bilety na warsztaty i oprowadzania są do nabycia w kasie danego oddziału lub filii Muzeum prowadzących zajęcia. Sprzedaż biletów na spacery odbywa się online przez stronę www.bilety.mhk.pl.

Rezerwacje na warsztaty i oprowadzania prowadzi Centrum Obsługi Zwiedzających:
Rynek Główny 1, 31-042 Kraków, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl 

W przypadku spacerów zakup biletów przez stronę www.bilety.mhk.pl uznawany jest za równoznaczny z rezerwacją.

Posiadaczom Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem przysługuje 50% zniżki na  zajęcia, tj. bilet w cenie 5,00 zł brutto oraz 40,00 zł brutto w przypadku zajęć „Dynamiczne spotkania artystyczne w rytmie slow” realizowanych w ramach cyklu „Bronowice jak malowane”.

Osoby biorące udział w warsztatach i spacerach zobowiązane są przestrzegać nakazów i zakazów obowiązujących w muzeum w związku ze stanem zarożenia epidemicznego Covid-19.