Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Szanowni Państwo, w dniu 28 oraz 29 września Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego będzie nieczynne.
Strona korzysta z ciasteczek!

Drążenie miasta. Eter

Drążenie miasta. Eter. 10 stycznia -  5 lutego 2023

Niebieska grafika Święta Oddziału.
W najbliższej odsłonie święta chcemy Państwu opowiedzieć o piątym elemencie – eterze, czyli żywiole, z którego zbudowane są niebiosa i zaświaty. Opowiemy o Krakowie w kontekście szeroko rozumianej duchowości i sfery sakralnej (wierzenia, religia, astrologia, zagadnienia etnograficzne, sztuka sakralna, wybitne krakowskie umysły ). Chcemy poruszyć tematy, które pomogły nam w poprzednich edycjach święta oddziału opowiadać o mieście przez pryzmat wody, ognia, a potem powietrza i ziemi.  Są to:  religia/obrzędowość, nauka, sztuka, życie codzienne/rodzina. Zgodnie z wypracowanym schematem zapraszamy na wtorkowe wykłady otwarte, sobotnie spacery lub warsztaty, a  w ostatnią niedzielę stycznia na zajęcia dla rodzin z dziećmi, ale w tym roku mamy jeszcze dla Państwa kilka dodatkowych propozycji. Podczas wykładów wtorkowych pragniemy zaprosić prelegentów, którzy opowiedzą o: życiu religijnym Krakowa, jego sztuce sakralnej, astrologii w wiekach średnich, wierzeniach ludowych, miejscach świętych, niebie i zaświatach. Podczas spacerów i wyjść planujemy obserwować gwiazdy i oglądać krakowską sztukę sakralną oraz pamiątki po słynnych przywódcach duchowych Krakowa i Małopolski. Zapraszamy do „drążenia miasta” razem z nami!

Program:

Wykłady

  • 10 stycznia (wtorek) 2023, godz. 17:30
Urania krakowska. O historii astronomii w Krakowie
Prowadzenie: Mariusz Meus (Zamek Królewski na Wawelu)
Wstęp bezpłatny


  • 17 stycznia (wtorek) 2023, godz. 17:30
Nie tylko wąż domowy. O (nie do końca) eterycznych współmieszkańcach Krakowian i Krakowiaków.
Prowadzenie: Dorota Majkowska-Szajer (Muzeum Etnograficzne w Krakowie)
Wstęp bezpłatny

  • 24 stycznia (wtorek) 2023, godz. 17:30
Między sacrum a profanum. O duchowości dawnych mieszkańców Krakowa
Prowadzenie: dr Katarzyna Moskal (Muzeum Krakowa)
Wstęp bezpłatny
 

  • 31 stycznia (wtorek) 2023, godz. 17:30
Monastyczne Sevres, czyli wpływ duchowości zakonów na architekturę najbardziej znanych kościołów klasztornych Krakowa
Prowadzenie: Katarzyna Matusik-Niwicka (krakowska przewodniczka miejska, członkini Federacja Stowarzyszeń Przewodnickich)
Wstęp bezpłatny

Spacery

  • 14 stycznia (sobota) 2023, godz. 18.00
Eteryczny spacer na Kopiec Kraka

Miejsce zbiórki: Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Poszukiwanie mitycznego eteru najlepiej rozpocząć po zmroku, i to w miejscu owianym pradawnymi legendami. Podczas wieczornego spaceru na Kopiec Kraka uczestnicy przede wszystkim dowiedzą się, co można zobaczyć na krakowskim, styczniowym niebie. A dostrzec będzie można m.in. bardzo jasnego Jowisza i Marsa, najjaśniejszą gwiazdę – Syriusza, a także charakterystyczne „zimowe” gwiazdozbiory jak Orion, Woźnica czy Bliźnięta. Obserwacji planet, gwiazd i gwiazdozbiorów będzie towarzyszyła opowieść o tym, jak wszechświat był postrzegany w czasach, gdy uważano, że to ziemia znajduje się w jego centrum. Uwaga! Gdyby niebiosa okazały się pochmurne, chwycimy za telefony wykorzystując darmowe aplikację takie jak Sky Map czy Stellarium lub uczestnicy zostaną poinformowani o zmianie terminu!

Prowadzenie: Filip Rekucki-Szczurek (Oficyna Wydawnicza Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego)
Cena: 15 zł
Możliwośc zakupu biletu online: KUP BILET oraz w kasie Rynku Podziemnego, Rynek Główny 1

  • Data i godzina: termin zostanie podany później
Krakowskie sacrum- wyjście do Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie

„Drążąc miasto” zapraszamy nie tylko w mury naszej instytucji czy w przestrzeń miejską, ale chcemy Państwu pokazać także mniej znane szerokiej publiczności krakowskie skarby, które często umykają nawet wytrawnemu odbiorcy kultury. W tym roku zapraszamy do wspólnego wyjścia w gościnne progi krakowskiego Muzeum Archidiecezjalnego.  W muzeum znajdują się eksponaty pochodzące z kościołów i klasztorów archidiecezji krakowskiej – malarstwo, rzeźba, rzemiosło artystyczne, tkaniny i parametry liturgiczne. Najstarsze zabytki pochodzą z XIII w. W dawnych pomieszczeniach zajmowanych przez Karola Wojtyłę są prezentowane pamiątki z nim związane. Jednym z najcenniejszych eksponatów jest XIII-wieczny obraz Św. Katarzyna i Agnieszka pochodzący z kościoła św. Michała Archanioła w Dębnie.
Prowadzenie: Pracownik MAK
Cena: bezpłatne

Miejsce zbiórki: Kraków, Kanonicza 19

Warsztaty dla dorosłych

  • 21 stycznia (sobota) 2022, godz. 12:00
Warsztaty średniowiecznej astrologii

Miejsce: Rynek Podziemny

Współcześnie astrologia kojarzona jest przede wszystkim z przesądem, szarlataństwem i zabobonem. Warto więc opowiedzieć, że kiedyś było inaczej. Klaudiusz Ptolemeusz z Aleksandrii, twórca obowiązującego przez ponad 1000 lat modelu wszechświata, był również kodyfikatorem starożytnej wiedzy astrologicznej. W średniowieczu (a także w renesansie) astrologia cieszyła się dużą estymą, a do jej apologetów należeli św. Tomasz z Akwinu, filozof Roger Bacon czy też św. Albert Wielki, doktor Kościoła katolickiego, który był autorem dzieł astrologicznych. Na warsztatach uczestnicy dowiedzą się więcej o dawnej astrologii oraz nauczą się podstaw interpretowania wpływu planet według klasycznych źródeł.
Prowadzenie: Filip Rekucki-Szczurek (Oficyna Wydawnicza Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego)

Cena: 15 zł

Uwaga: uczestnicy podczas zapisów będą proszeni o podanie daty urodzenia, która będzie potrzebna do przygotowania zindywidualizowanych materiałów astrologicznych na warsztaty.

Warsztaty dla rodzin

  • 29 stycznia 2023 (niedziela), godz. 12:00 i 13:30
Woda, która nie moczy rąk. Zimowe rozkminki alchemiczne

Uwaga! To nie żart! Słynna detektywka Fishka, kopiąc tu i tam w Krakowie, odnalazła coś bardzo tajemniczego i jest to prawdopodobnie (choć trudno w to uwierzyć)…. alchemiczna skrzynka. Biedna kobieta siedzi od tej pory w swoim biurze i usiłuje rozgryźć zagadkę. Czy rozbić skrzynkę młotkiem? Czy może lepiej jej w ogóle nie ruszać, bo alchemicy byli nie w ciemię bici i mogli swoje sprzęty zaczarować… Coś w tej skrzynce jednak ją przyciąga, tylko co? Jak się do tego dobrać i co z nią robić dalej?  Zapraszamy na warsztaty o sekretach krakowskich alchemików. Poszukamy wody, która nie moczy rąk, a może nawet uda nam się odkryć sekret kamienia filozoficznego i przepisu na złoto? Nie obędzie się bez krakowskich specjalistów z dziedziny alchemii: Sędziwoja, Twardowskiego i innych…
Prowadzenie: Łucja Malec-Kornajew, czyli Pani Fishka (Dziecięce Biuro Detektywistyczne Fishka Tours)

Cena: 15 zł (jeden opiekun wstęp bezpłatny)

Informacje organizacyjne:

Ceny:
Warsztaty i spacery – 15 zł
Wyjście do Muzeum Archidiecezjalnego - udział bezpłatny
Wykłady – udział bezpłatny

Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją

Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl