Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Rejestracja na IX Bieg Pamiętaj z nami 2023 trwa! Szczegóły w zakładce Wydarzenia >> Aktualności.
Strona korzysta z ciasteczek!

Najbliższe wydarzenia w oddziale

Okupacja Krakowa w protokołach sekcyjnych Zakładu Medycyny Sądowej

Ulica Pomorska, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wykład.
II wojna światowa w Krakowie od początku niosła ze sobą krwawe żniwo. Już wydarzenia z września 1939 r. obfitowały w wiele ofiar śmiertelnych. W następnych latach w naszym mieście coraz częściej pojawiły się ofiary zamordowane przez Gestapo i inne okupacyjne formacje policyjne. Potem, gdy krzepły struktury Polskiego Państwa Podziemnego zaczęto notować ofiary zamachów które były związane z administracją okupacyjną.  Sądy podziemne w Krakowie w ramach Kierownictwa Walki Cywilnej orzekł 67 wyroków śmierci na winnych kolaboracji z Niemcami, z czego wykonano około 30. Egzekucjami zajmowały się specjalne oddziały Armii Krajowej. Jednym z nich dowodził Jan Kowalkowski pseud. „Halszka”. Rok 1945 przyniósł kolejne ofiary tym razem związane z wejściem Armii Czerwonej. Na podstawie zachowanych oryginalnych materiałów z Zakładu Medycyny Sądowej w Krakowie można często poznać okoliczności tych wszystkich wydarzeń, o których rzadko wspomina się w dostępnych pracach historycznych.
Osoba prowadząca: Tomasz Stachów, dr hab. Tomasz Konopka- Kierownik Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Link do wydarzenia: https://muzeumkrakowa.pl/kalendarium/okupacja-krakowa-w-protokolach-sekcyjnych-zakladu-medycyny-sadowej