Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Muzeum Krakowa wprowadza w grudniu 2022 roku ograniczenia funkcjonowania wszystkich oddziałów - zobowiązanie takie nakłada na nas „ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej” z 29 września 2022 r. Więcej informacji w zakładce AKTUALNOŚCI.
Strona korzysta z ciasteczek!

„Przepis na sukces - błyszczeć jak diament” - Święto Kamienicy Hipolitów

Termin wydarzenia: 7 marca (niedziela) Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

Kamienica Hipolitów, oddział Muzeum Krakowa, w ramach corocznie odbywającego się Święta oddziału, zaprasza na oprowadzania, warsztaty oraz wykład!

W tym dniu wydawnictwa Muzeum Krakowa będzie można nabyć z 20% rabatem.

Pojęcie sukcesu i społecznego prestiżu było dobrze znane dawnym mieszkańcom Krakowa. Nie obce jest i nam samym.
Powodzenie w działalności gospodarczej, realizowanie się w życiu towarzyskim – m.in. na polu matrymonialnym- bywały swoistym clou życia społecznego dawnych mieszkańców każdego rozwijającego się miasta. My, obecnie żyjący mieszkańcy Krakowa, możemy się różnić w stosunku do dawnego mieszczaństwa na wielu polach, ale nadal istotnym czynnikiem budującym naszą pozycję w „miejskiej dżungli” jest wypracowany prestiż społeczny i zawodowy.
Pod tym względem jesteśmy bardzo podobni do społeczeństwa przed 100 lub 150 lat.
Jak zademonstrować osiągnięty sukces? Można zabłysnąć jak diament. W końcu diamenty są najlepszymi przyjaciółmi każdej kobiety, a dla wielu mężczyzn są dobrym sposobem na ulokowanie kapitału.
Biżuteria, zarówno damska, jak i męska, od zarania ludzkości była widocznym symbolem bogactwa i władzy; komunikowała także rozmaite treści. Czym innym była biżuteria zaręczynowa, obrączka ślubna lub żałobna spinka lub bransoletka. Innego znaczenia nabierała także biżuteria sentymentalna, mająca przypominać osobę bliską czyjemuś sercu, a zupełną inną treść niosła ta związana z wydarzeniami politycznymi, szczególnie dotyczącymi Krakowa, jak i innych ziem polskich pod zaborami.
Zarówno w czasie prosperity, jak i w czasach niepewności wypada być eleganckim. Elementem ku temu niezbędnym okazywała się właśnie biżuteria, która i obecnie jest czymś więcej niż tylko ozdobą.

 
Program:

Oprowadzanie po Miniekspozycji

27 marca (niedziela)
Grupa I - godz. 10:30
Grupa II -  godz. 11:30
Grupa III - godz. 12:20

Biżuteria (nie)szlachetna - warsztaty

27 marca (niedziela)
Grupa I - godz. 10:00-12:00
Grupa II-  godz. 12:00-14:00

Zapraszamy Państwa na warsztaty edukacyjno-plastyczne – wyrób własnej biżuterii w oparciu o materiały z recyclingu. Biżuteria to nie tylko złoto, srebro i kamienie szlachetne, to przede wszystkim fantazja wyrażona w atrakcyjnej formie artystycznej.  Fantazja nie potrzebuje cennych kruszców, atrakcyjne mogą stać się kawałki materiału, plastiku, kolorowy filc. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję wykonać niepowtarzalną biżuterię, dzięki której z całą pewnością będą się wyróżniać.
Osoba prowadząca: Magdalena Smaga (Dział Historii i Sztuki Krakowa Współczesnego, Muzeum Krakowa)

Zapraszamy dzieci, młodzież, osoby dorosłe, osoby starsze, osoby zainteresowane historią mody i rękodziełem.

Obowiązuje limit osób:
I grupa – 15 osób, II grupa – 15 osób
Cena za osobę: 15 zł

Konieczna wcześniejsza rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających:
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60.

Ozdoby na każdą okazję, czyli biżuteria w zbiorach Muzeum Krakowa - wykład

27 marca (niedziela), godz. 16:00

Na wykładzie zaprezentowana zostanie biżuteria ze zbiorów Muzeum Krakowa do początków wieku XX. Omówimy funkcje jakie pełniły ozdoby, także najbardziej oczywistą - dekoracyjną. Pokażemy wyroby złotnicze pozwalające zamanifestować pełnione stanowisko – insygnia burmistrza i starszych cechów rzemieślniczych oraz biżuterię będącą wyrazem postawy patriotycznej lub poglądów religijnych. Zastanowimy się które formy biżuteryjne stanowiły ponadczasową ozdobę i jak ewoluowały, a które były popularne jedynie w niektórych epokach.
Osoba prowadząca: dr Katarzyna Moskal (Dział Historii i Sztuki Krakowa Nowożytnego, Muzeum Krakowa)

Zapraszamy dzieci, młodzież, osoby dorosłe, osoby starsze, osoby zainteresowane historią mody i obyczajowości.

Wykład odbędzie się na profilu Kamienicy Hipolitów na Facebooku – wykład prowadzony w programie ZOOM z bezpośrednim połączeniem z profilem Kamienicy Hipolitów na Facebooku.

Udział bezpłatny. Bez wcześniejszej rezerwacji.