Bilety onlineDeklaracja dostepnościEN
Strona korzysta z ciasteczek!

Spotkania wokół wystaw muzealnych

Muzeum Krakowa zaprasza Nauczycielki i Nauczycieli na spotkania edukacyjne wokół wystaw muzealnych.

Spotkania będą okazją do zwiedzania wystaw Muzeum Krakowa i poznania możliwości ich wykorzystania w edukacji szkolnej. Podczas wizyty w danym oddziale muzeum przewidziane jest oprowadzanie po wystawie stałej oraz spotkanie z muzealnikami realizującymi zajęcia edukacyjne. Będziemy zwiedzać wystawy, szukać wspólnych mianowników dla edukacji szkolnej i muzealnej, inspirować się nawzajem.

Do udziału w spotkaniach zapraszamy Nauczycielki i Nauczycieli wszystkich etapów nauczania, zainteresowanych poznaniem oddziałów Muzeum Krakowa i prowadzonej w nich działalności edukacyjnej.

Harmonogram

8 października 2021 r., godz. 16.00
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4
Wystawa stała Kraków – czas okupacji. 1939–1945

Informacje o oddziale i wystawie:
www.muzeumkrakowa.pl/oddzialy/fabryka-emalia-oskara-schindlera 

Formularz zgłoszeniowy:
http://webapp-int.mhk.pl/limesurvey/index.php/722683?lang=pl 26 października 2021 r., godz. 16:00
Stara Synagoga, ul. Szeroka 24
Wystawa stała Dzieje i kultura Żydów krakowskich

Informacje o oddziale i wystawie:
www.muzeumkrakowa.pl/oddzialy/stara-synagoga

Formularz zgłoszeniowy:
http://webapp-int.mhk.pl/limesurvey/index.php/143218?lang=pl 

17 listopada 2021, godz. 16:00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1
Wystawa stała Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie połączona ze zwiedzaniem dawnego kina Światowid

Informacje o oddziale i wystawie:
www.muzeumkrakowa.pl/oddzialy/muzeum-nowej-huty 9 grudnia 2021 r., godz. 16:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Pokonkursowa Wystawa Szopek Krakowskich

Informacje o oddziale i wystawie:
www.muzeumkrakowa.pl/oddzialy/palac-krzysztofory 10 stycznia 2022 r., godz. 16:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Nowa wystawa stała Kraków od początku bez końca

Informacje o oddziale:
www.muzeumkrakowa.pl/oddzialy/palac-krzysztofory

Kraków od początku bez końca

Zapraszamy na wystawę, której centrum jest Kraków – miasto i jego mieszkańcy. Historia, magia i legenda przeplatać się będzie z codziennością i współczesnością, tworząc różnorodną, barwną i intrygującą opowieść, bo takie jest miasto.

Na wystawie chcemy opowiedzieć Kraków od początku, bez końca. Bez końca, bo miasto ma tyle historii i kontekstów, że nie sposób opowiedzieć o wszystkim. Bez końca, bo nasza historia dochodzi do współczesności, ale przecież miasto trwa dalej, wciąż zmieniając swoje oblicze. Wreszcie bez końca, bo mamy nadzieję, że ekspozycja będzie dla zwiedzających inspiracją do dalszego odkrywania miasta.

Zwiedzaniu wystawy towarzyszyć będą charakterystyczni przewodnicy – zegary. Pierwszy z nich pokazywać będzie godzinę 12, kolejne wskazywać będą symbolicznie upływ czasu – tak, że na końcu cykl zamknie się i ponownie obie wskazówki skierowane będą na szczyt tarczy.

Główna część ekspozycji rozciąga się na dwóch kondygnacjach pałacu Krzysztofory: w piwnicy i na pierwszym piętrze. Każde miasto ma swoje tajemnice, ukryte pod ziemią, w zakamarkach, w historiach ludzi i przedmiotów – tych z teraźniejszości i tych z przeszłości. Schodząc do piwnic pałacu Krzysztofory, zwiedzający zanurzą się w opowieści błyszczącej złotem najwspanialszych czasów Krakowa, ale i spowitej mrokiem tajemnicy, którą uzupełnia legenda obecna za każdym niemal rogiem podwawelskiego grodu. Tu spotkamy rycerzy zaklętych w gołębie, hejnalistę, wawelskiego smoka, czy diabła strzegącego skarbów i kuszącego Pana Twardowskiego. Tu również będzie można dowiedzieć się, jak kształtowały się filary, na których stoi współczesna tożsamość miasta samorządnego, bawiącego się i aktywnego nocą, wielokulturowego, żyjącego swoją dawną stołecznością.

Wychodząc na pierwsze piętro, silniej staniemy na ziemi, bo właśnie tam przyglądniemy się przestrzeniom życia codziennego krakowian. Podglądniemy dawnych i współczesnych mieszkańców w domu, w pracy, na zakupach, w parku, na uczelni, w świątyni i podczas protestów. Gdy przyjrzymy się codzienności, znajdziemy elementy specyfiki Krakowa odróżniające go od innych miast Polski i świata oraz zdobędziemy klucze do rozszyfrowania charakteru krakowian i sposobu ich życia.

Przechodząc przez wystawę, natkniemy się na miejsca, które uwypuklać będą najciekawsze przestrzenie pałacu Krzysztofory. Niekiedy wskazywać będą na świadków architektonicznego rozwoju budynku: wspaniałych, jak stiuki Baltazara Fontany, ale i niepozornych, jak pozostałość muru wieży mieszkalno-obronnej, jednego z pierwszych budynków z XIII w. Gdzie indziej ujawniać będą związki Krzysztoforów z dziejami miasta, m.in. pokazując wizytujących tu władców, funkcjonującą tu kwaterę werbunkową Legionów polskich czy działającą tu artystyczną II Grupę Krakowską.

W przeszłość Krakowa wnikniemy przede wszystkim dzięki kilkuset eksponatom z kolekcji Muzeum Krakowa. Kto lepiej niż materialni świadkowie historii miasta może opowiedzieć o jego dziejach? Wśród nich znajdą się te szczególnie krakowskie, jak strój lajkonika, szopka krakowska, maszkarony czy strój krakowski; te szczególnie związane z lokalnymi instytucjami jak srebrny kur Bractwa Kurkowego z XVI w., pierścień i berełko burmistrzów krakowskich z tego samego stulecia, lada krakowskiej kongregacji kupieckiej z XVIII w., ale również dzieła sygnowane nazwiskami artystów: Jana Matejki, Józefa Mehoffera, Zofii Stryjeńskiej, Jacka Malczewskiego, Wojciecha Weissa i Wlastimila Hoffmana. Teraźniejszość Krakowa poznamy dzięki zdjęciom, statystykom, artystycznym instalacjom oraz przedmiotom krakowian, które stale będą się zmieniać, obrazując to, jak kształtuje się miasto. Jedną z ciekawostek jest możliwość wejścia do przeskalowanej szopki krakowskiej, która podobnie jak jej mniejszy pierwowzór uderza bogactwem błyszczących barw i lokalnych motywów. Wierność oryginałom zapewnili szopkarze pracujący przy budowie tej unikatowej instalacji.

Ekspozycja opowiada nie tylko o mieście, ale może przede wszystkim o ludziach. Przechodząc przez kolejne sale, spotkać będzie można niezliczonych krakowian i osoby odwiedzające Kraków. Będą wśród nich sprzątacze i przekupki, rycerze i duchowni, królowie i naukowcy, wróżki i alchemicy, wytworne damy i wiejskie dziewczyny, czeladnicy, robotnicy i pracownicy biurowi, konspiratorzy, artyści i politycy, a wśród nich m.in. Stanisław Wyspiański, Kazimierz Wielki, Barbara Radziwiłłówna, Michał Sędziwój, Wisława Szymborska, Juliusz Leo, Jadwiga Andegaweńska, Czesław Miłosz, Dzidzianna Solska, Mikołaj Kopernik czy Józef Piłsudski. Na wystawie spotkać też będzie można… psy, konie i gołębie. Niezależnie skąd zwiedzający przybędą i jak długo będą gościć pod Wawelem, również i oni staną się częścią tej historii.

Termin otwarcia wystawy: grudzień 2021 r.
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Informacje organizacyjne

Spotkania odbywają się z zachowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego.

Udział w spotkaniach jest bezpłatny.

Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Zapisy na spotkania prowadzone są z miesięcznym wyprzedzeniem poprzez formularz elektroniczny.

W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Działem Edukacji:
e-mail: edukacja@muzeumkrakowa.pl

Powiązana wystawa