Bilety onlineDeklaracja dostepnościEN
Szanowni Państwo, w związku z obecną sytuacją epidemiczną, wszystkie oddziały Muzeum Krakowa będą nieczynne w dniach 7 listopada 2020 - 31 stycznia 2021. Zapraszamy niebawem!

Pochwała książki. Robert Jahoda – rzemieślnik i artysta.

Baner kolorowy. Rysunkowa postać trzymająca książkę

Opis wystawy:

Angielski pisarz i myśliciel Samuel Butler (1835–1902) powiedział: „Jeśli chcesz się nauczyć rzemiosła, idź do pracowni tego, kto się z rzemiosła utrzymuje”. Nie wiemy, czy bohater naszej wystawy znał te słowa autora artykułu Darwin among the Machines, ale swoim życiem zawodowym i osobistym zaświadczył, że myśl w nich zawarta nie była mu obca.
Bohaterem ekspozycji zatytułowanej Pochwała książki. Robert Jahoda – rzemieślnik  i artysta, a prezentowanej w kamienicy Hipolitów jest mistrz introligatorski Robert Jahoda (1862–1947). Był on jednym z najwybitniejszych polskich introligatorów. Swój zakład introligatorski prowadził w Krakowie nieprzerwanie przez 60 lat – od roku 1887 aż do śmierci w roku 1947.
Wystawa to opowieść o wspaniałym człowieku i o jego miłości do książek. Jego pasja, chęć nauki i poszerzania horyzontów, jego dążenie do doskonałości formy i treści w tym, co robił, uczyniła z niego jednego z najwybitniejszych Mistrzów wśród introligatorów. Był znany w środowisku – zarówno drukarskim, jak i introligatorskim – nie tylko w Polsce, ale i poza granicami kraju. W Krakowie znał go każdy, komu nieobce było umiłowanie książki. Znali go uczeni, artyści, badacze dziejów Krakowa i bibliofile. Z jego umiejętności i doświadczenia korzystały instytucje świeckie i kościelne. Jego klientami byli uczeni, artyści, arystokracja, ziemiaństwo, przemysłowcy, prezydenci, premierzy i… koronowane głowy.
Zakład Introligatorsko-Galanteryjny Roberta Jahody, jak również jego pracownicy i uczniowie gwarantowali najwyższą jakość wykonywanych usług. Jako jeden z pierwszych w Polsce Jahoda założył w swoim zakładzie pracownię konserwacji starych opraw i druków, ratując przed zniszczeniem wiele cennych ksiąg i dokumentów.
Czas, kiedy Kraków szczyci się tytułem Miasta Literatury UNESCO, jest doskonałym momentem na pochwalenie się naszymi muzealnymi artefaktami i zapoznanie z nimi szerokiej grupy odbiorców. W zbiorach i użytkowaniu Muzeum Krakowa znajduje się około czterech tysięcy muzealiów związanych w większości z Robertem Jahodą i działalnością jego zakładu introligatorskiego z lat 1887–1947. Na szczególną uwagę zasługuje zespół blisko 700 projektów opraw książkowych, dyplomów i tek adresowych wykonanych w latach 1892–1947 przez uznanych artystów (J. Kossak, H. Uziembło, J. Bukowski, S. Fabijański, W. Tetmajer, J. Gumowski, H. Starzyński, Z. Jahodzianka). Około 60 z nich, unikatowych, wykonanych zostało w latach 1892–1912.
Wystawa ma charakter biograficzny. Jednak za sprawą przedstawienie działalności zawodowej oraz życia osobistego i rodzinnego Roberta Jahody jest również opowieścią o mieście. Opowieścią o ludziach i instytucjach, z którymi Mistrz pracował i współpracował i z którymi dzielił swoją miłość do książek. Poprzez pokazanie jego drogi zawodowej możemy obserwować jego przemianę z rzemieślnika w artystę cenionego i poważanego w Krakowie, w Polsce i poza granicami kraju.

Wystawa „Pochwała książki. Robert Jahoda – rzemieślnik i artysta”

Bohaterem ekspozycji zatytułowanej "Pochwała książki. Robert Jahoda – rzemieślnik i artysta", a prezentowanej w kamienicy Hipolitów jest mistrz introligatorski Robert Jahoda (1862–1947). Był on jednym z najwybitniejszych polskich introligatorów. Swój zakład introligatorski prowadził w Krakowie nieprzerwanie przez 60 lat – od roku 1887 aż do śmierci w roku 1947.
Baner kolorowy. Rysunkowa postać trzymająca książkę