Bilety onlineDeklaracja dostepnościEN
Zgodnie z zaleceniami rządowymi informujemy, że od dnia 20 marca 2021 r. wszystkie oddziały Muzeum Krakowa są zamknięte. Nie ustajemy jednak opowiadać Państwu o Krakowie, zapraszamy na naszą stronę internetową oraz media społecznościowe. Mamy nadzieję, że już wkrótce zobaczymy się znowu w naszych oddziałach.
Strona korzysta z ciasteczek!

Podgórze Wojciecha Weissa

Kolorowy baner przedstawiający jeden z obrazów Wojciecha Weissa
Kurator wystawy
Katarzyna Bury
Ceny biletów na wystawę
bilet normalny 10.00 zł
bilet ulgowy 8.00 zł
bilet grupowy 8.00 zł
bilet grupowy ulgowy 7.00 zł
bilet rodzinny 20.00 zł
Oprowadzanie 80.00 zł
Środa dniem bezpłatnym

Opis wystawy

Wystawa "Podgórze Wojciecha Weissa" to pierwsza w Muzeum Podgórza próba spojrzenia na miasto oczami artysty, który kiedyś tu mieszkał i tworzył.

Wystawa Podgórze Wojciecha Weissa to pierwsza w Muzeum Podgórza próba spojrzenia na miasto oczami artysty, który kiedyś tu mieszkał i tworzył. Podgórze – wolne, majętne miasto z dobrze prosperującym przemysłem i opiekuńczymi władzami – było nie tylko doskonałą przestrzenią do osiedlenia się przez prowadzących tu swoje interesy obywateli. Miasto o swoistym charakterze stało się też miejscem, które los złączył z wybitnymi artystami. Wystawa Podgórze Wojciecha Weissa to próba przyjrzenia się wczesnej twórczości słynnego malarza. Pierwociny twórcze są interesujące dla każdego historyka sztuki, ale zaciekawią też koneserów sztuki i ciekawych miasta krakowian – są one bowiem nie tylko śladem poszukiwań stylu przez młodego malarza, ale też stwarzają doskonałą sposobność, by wraz z artystą udać się na symboliczną wędrówkę po mieście.
Wojciech Weiss zamieszkał wraz z rodzicami najpierw w Płaszowie przy stacji kolejowej, a następnie w Podgórzu. Od najmłodszych lat zdradzał talent zarówno muzyczny, jak i plastyczny, z radością przyjął więc informację o przeprowadzce. „Co za dzika radość! Będę w bliskości Matejki” – pisał w swoim szkicowniku. Ze szkicownikiem przemierzał ulice Podgórza, zaglądał na podwórka, wyglądał przez okno swojej kamienicy. Wielokrotnie powtarzał te same ujęcia zaobserwowane przy różnych porach roku i zmieniającej się pogodzie. Podgórze młodego Weissa jest bardzo osobiste, brak tu wielkich kompozycji uwieczniających najważniejsze zabytki architektury czy wydarzenia z życia miasta. Artysta przeniósł jednak na płótno widoki cmentarza (to obecny Stary Cmentarz Podgórski), nieistniejącego mostu Podgórskiego, zakola Wisły przy dzisiejszych Plantach Nowackiego, stacji kolejowych w Płaszowie i Swoszowicach oraz inne ujęcia znanych nam i już nieistniejących fragmentów Podgórza.
Młodzieńcza twórczość Weissa to nie tylko widoki miasta, ale też precyzyjnie studiowana natura oraz tematy muzyczne w ciekawy sposób potraktowane przez artystę.
Patrząc na niektóre dzieła utalentowanego muzycznie i malarsko Weissa, można dojść do wniosku, że te dwie pasje w sposób wrażeniowy były ściśle ze sobą związane. Muzyka i malarstwo posługują się podobnymi pojęciami, które bliskie były także Weissowi – w obu dziedzinach mówimy o tonacji, barwie dźwięku i koloru, harmonii, kompozycji. W przypadku Weissa dźwięki i kolory miały swoje odpowiedniki w zmysłowym ich odbieraniu. Muzyczność w obrazach, opisywana w literaturze fachowej, to nie tylko szkice muzyczno-malarskie i przedstawienia ukazujące muzyków, ale także synestetyczne eksperymenty.
 
Na wystawie pokazane są dzieła ze zbiorów Muzeum Krakowa, Muzeum Fundacji Wojciecha Weissa, rodzinnych kolekcji spadkobierców artysty, Muzeum Narodowego w Krakowie, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Muzeum Chopina w Warszawie, Muzeum Literatury w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz Fundacji im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu.
 
Muzeum Podgórza to oddział dostępny dla osób ze szczególnymi potrzebami. Osoby poruszające się na wózkach, a także opiekunowie z dziećmi swobodnie mogą się przemieszczać się po całym budynku. Wystawa główna jest także dostępna dla osób z dysfunkcją wzroku i słuchu. Ścieżki dostępu – dotykowa oraz w Polskim Języku Migowym – zostały nagrodzone w dwóch ważnych plebiscytach – Kraków bez Barier pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa oraz Lider Dostępności pod patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Zarówno wystawa główna, jak i wystawy czasowe w Muzeum Podgórza uwzględniają potrzeby osób odbierających świat w inny sposób. Sztuka, a zwłaszcza malarstwo jest szczególnie trudne do oddania bez widzenia. Można się tu jednak opierać na innych zmysłach – słuchu i dotyku, poprzez które można opowiedzieć o tematach, a także stylu malowania. Twórczość Weissa, synestetyka łączącego wrażenia wizualne z dźwiękowymi, jest szczególnie wdzięcznym tematem do tego rodzaju przekładu obrazu na dźwięk. Na wystawie wykorzystywana więc jest audiodeskrypcja, czyli specjalny wizualny opis obrazów, a także pomoce dotykowe pomagające zrozumieć styl artysty. Osoby z dysfunkcją słuchu mogą zapoznać się z wystawą i wybranymi opisami obrazów w Polskim Języku Migowym.
Do wystawy zostanie przygotowany specjalny plan wydarzeń towarzyszących dedykowanych osobom z dysfunkcją wzroku i słuchu. Między innymi planowane jest wydarzenie z wykorzystaniem specjalnych plecaków z systemem Sound Touch Set (stosowane na koncertach), dzięki którym osoby z dysfunkcją słuchu mogą poczuć muzykę.
Na wystawie znajdzie się również ścieżka dziecięca wykorzystująca teksty proste, dzięki którym młody widz będzie mógł w przystępny sposób zapoznać się z twórczością artysty.

Wystawa w Muzeum Podgórza „Podgórze Wojciecha Weissa”

Wystawa "Podgórze Wojciecha Weissa" to pierwsza w Muzeum Podgórza próba spojrzenia na miasto oczami artysty, który kiedyś tu mieszkał i tworzył. Weiss, ze szkicownikiem w ręku, przemierzał tutejsze ulice, zaglądał na podwórka i odwiedzał najróżniejsze zaułki miasta. Pogórze widziane oczami Weissa jest więc bardzo osobiste. Artysta wielokrotnie powtarzał te same ujęcia zaobserwowane przy różnych porach roku i zmieniającej się pogodzie. Młodzieńcza twórczość Weissa to nie tylko widoki miasta i obrazy związane z koleją, z którą związany był jego ojciec, ale też precyzyjnie studiowana natura oraz tematy muzyczne.
Kolorowy baner przedstawiający jeden z obrazów Wojciecha Weissa
Kurator wystawy
Katarzyna Bury
Ceny biletów na wystawę
bilet normalny 10.00 zł
bilet ulgowy 8.00 zł
bilet grupowy 8.00 zł
bilet grupowy ulgowy 7.00 zł
bilet rodzinny 20.00 zł
Oprowadzanie 80.00 zł
Środa dniem bezpłatnym

Powiązane oddziały

Powiązane zajęcia edukacyjne