Bilety onlineDeklaracja dostepnościEN
Zgodnie z zaleceniami rządowymi informujemy, że od dnia 20 marca 2021 r. wszystkie oddziały Muzeum Krakowa są zamknięte. Nie ustajemy jednak opowiadać Państwu o Krakowie, zapraszamy na naszą stronę internetową oraz media społecznościowe. Mamy nadzieję, że już wkrótce zobaczymy się znowu w naszych oddziałach.

Pokonkursowa wystawa drzewek emausowych w Barbakanie

Ceny biletów na wystawę
Bilet normalny 14.00 zł
Bilet ulgowy 10.00 zł
Bilet rodzinny 28.00 zł
Muzeum Krakowa zaprasza na pokonkursową wystawę drzewek emausowych, która prezentowana bedzie w Barbakanie. Muzeum, już po raz siódmy, zorganizowało konkurs na najpiękniejsze drzewko emausowe. W tym roku jury oceniało ponad 20 prac, w kilku kategoriach. Najładniejsze z nich będzie można oglądać w Barbakanie od 10 kwietnia do 3 maja, od środy do niedzieli, w godzinach od 10.00 do 17.00.

Drzewko emausowe nawiązuje do tradycyjnych zabawek, które można było znaleźć  na straganach dorocznego odpustu odbywającego się nieopodal klasztoru Norbertanek na Zwierzyńcu w drugi dzień Świąt Wielkanocnych.

Zabawka składała się z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka osadzonego na kiju ozdobionym listkami i zwykle wykonane było z drewna. Miała ona bogatą symbolikę związaną z dawnymi obrzędami i zwyczajami mieszkańców podkrakowskich wsi. Tradycja wykonywania tej ozdoby sięga swymi korzeniami czasów przedchrześcijańskich, kiedy to wierzono, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew. Drzewko oznaczało również wiosenne budzenie się przyrody do życia.

W tym roku, po raz pierwszy, Krakowianie mogli ogladać emeausowe drzewko, które stanęło w Rynku Głównym nieopodal Wieży Ratuszowej.
Ceny biletów na wystawę
Bilet normalny 14.00 zł