Bilety onlineDeklaracja dostepnościEN
Informujemy, że Centrum Obsługi Zwiedzających przeniosło się do Pałacu Krzysztofory. Zapraszamy!

Pokonkursowa wystawa drzewek emausowych w Barbakanie

Ceny biletów na wystawę
Bilet normalny 14.00 zł
Bilet ulgowy 10.00 zł
Bilet rodzinny 28.00 zł
Muzeum Krakowa zaprasza na pokonkursową wystawę drzewek emausowych, która prezentowana bedzie w Barbakanie. Muzeum, już po raz siódmy, zorganizowało konkurs na najpiękniejsze drzewko emausowe. W tym roku jury oceniało ponad 20 prac, w kilku kategoriach. Najładniejsze z nich będzie można oglądać w Barbakanie od 10 kwietnia do 3 maja, od środy do niedzieli, w godzinach od 10.00 do 17.00.

Drzewko emausowe nawiązuje do tradycyjnych zabawek, które można było znaleźć  na straganach dorocznego odpustu odbywającego się nieopodal klasztoru Norbertanek na Zwierzyńcu w drugi dzień Świąt Wielkanocnych.

Zabawka składała się z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka osadzonego na kiju ozdobionym listkami i zwykle wykonane było z drewna. Miała ona bogatą symbolikę związaną z dawnymi obrzędami i zwyczajami mieszkańców podkrakowskich wsi. Tradycja wykonywania tej ozdoby sięga swymi korzeniami czasów przedchrześcijańskich, kiedy to wierzono, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew. Drzewko oznaczało również wiosenne budzenie się przyrody do życia.

W tym roku, po raz pierwszy, Krakowianie mogli ogladać emeausowe drzewko, które stanęło w Rynku Głównym nieopodal Wieży Ratuszowej.
Ceny biletów na wystawę
Bilet normalny 14.00 zł
Bilet ulgowy 10.00 zł
Bilet rodzinny 28.00 zł

Współorganizatorem wydarzenia jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Projekt zrealizowano przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Kraków.