Онлайн квитки
Tłumaczenie zostało przygotowane we współpracy z Fundacją Instytut Polska-Ukraina w ramach projektu "Przełamywanie barier" finansowanego z Europejskiego Korpusu Solidarności.

Szkatułka krakowskich tradycji

Інформація

місце видання
Kraków
рік видання:
2018
кількість сторінок
28
формат:
21cm x 26cm
ілюстрації:
kolorowe

Książeczka skrywająca opowieści o tradycjach i legendach prastarego Krakowa.

Otwierając strony tej książeczki, otwieracie drzwi do prawdziwego skarbca wiedzy o krakowskich tradycjach, skrywa ona prawdziwe skarby którymi są opowieści o tradycjach i legendach Krakowa.
Jak złoto i klejnoty trzymane były przez stulecia w ukrytych i dobrze pilnowanych szkatułach, tak krakowskie tradycje i legendy przez całe pokolenia przechowywała i strzegła ludzka pamięć.
Z naszej Szkatułki dowiecie się między innymi, skąd wziął się uroczysty pochód Lajkonika, jak wybiera się króla kurkowego, kim są pucheroki, jak obchodzona jest rękawka w Krakowie oraz tradycji mającej swój początek w średniowieczu czyli odpustowi na krakowskim Zwierzyńcu który nosi nazwę Emaus.
Przedstawimy Wam historię hejnału krakowskiego, dzwonu Zygmunt i obrzędów nazywanych wiankami.
Wśród krakowskich tradycji są jednak i takie, które nie są starsze od Was.
Należy do nich coroczna Wielka Parada Smoków.
Co roku w pierwszy czwartek grudnia przy pomniku Adama Mickiewicza na Rynku Głównym odbywa się konkurs na najpiękniejszą szopkę krakowską którego organizatorem jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.
Pierwszy konkurs miał miejsce w 1937 roku, przystąpili do niego artyści z Podgórza, Krowodrzy, Grzegórzek, a także Zwierzyńca, gdzie zrodziła się tradycja budowania szopek.

Інформація

місце видання
Kraków
рік видання:
2018
кількість сторінок
28
формат:
21cm x 26cm
ілюстрації:
kolorowe