Онлайн квитки
Tłumaczenie zostało przygotowane we współpracy z Fundacją Instytut Polska-Ukraina w ramach projektu "Przełamywanie barier" finansowanego z Europejskiego Korpusu Solidarności.

Mój drugi dom? Huta im. Lenina

Інформація

місце видання
Kraków
рік видання:
2019
кількість сторінок
119
формат:
29cm x 21cm
ілюстрації:
czarno-białe

Katalog wystawy czasowej prezentowanej w oddziale Muzeum Nowej Huty.

Bez kombinatu nie byłoby Nowej Huty.
Jej powstanie na wschód od Rynku Głównego zdeterminowała decyzja o stworzeniu kombinatu, którego budowa rozpoczęta 26 kwietnia 1950 r. była sztandarową inwestycją Planu Rozwoju Gospodarczego i Budowy Podstaw Socjalizmu 1950-1955, znanego powszechnie jako plan sześcioletni.
Tym razem Muzeum Krakowa spojrzało na nowohucki kombinat z innej perspektywy.
Autorzy mój drugi dom? Huta im. Lenina zadali sobie pytania, czym tytułowy zakład pracy był dla jego pracowników i jaką rolę odgrywał w ich życiu.
Co oferowała im dawna Huta im. Lenina i czy jej pracownicy czuli się wyróżnieni na tle robotników pracujących w innych zakładach?
Czy kombinat był dla nich miejscem, gdzie zdobywali środki na utrzymanie rodziny, czy może znaczył coś więcej, pełniąc dla nich niemalże funkcję "drugiego domu"?


Spis treści:

Michał Niezabitowski - przedmowa
Piotr Kapusta, Karolina Żłobecka - O wystawie"Mój drugi dom. Huta im. Lenina"
Andrzej Zawistowski - Huta w cieniu nowej Huty
Wojciech Paduchowski - "Kronika" kombinatu 1949-2019
Monika Golonka-Czajkowska - Mity wokół Huty im. Lenina w PRL widziane oczami jej pracowników. Antropologiczne ujęcie problemu
Ewelina Szpak - Kłopotliwa dzielnica? Znaczenie Nowej Huty w społecznym postrzeganiu skali zagrożeń przemysłowych w Krakowie
Spis eksponatów
Bibliografia

Інформація

місце видання
Kraków
рік видання:
2019
кількість сторінок
119
формат:
29cm x 21cm
ілюстрації:
czarno-białe