Онлайн квитки
Tłumaczenie zostało przygotowane we współpracy z Fundacją Instytut Polska-Ukraina w ramach projektu "Przełamywanie barier" finansowanego z Europejskiego Korpusu Solidarności.

Wokół ulicy Grzegórzeckiej

Janusz Tadeusz Nowak

Інформація

місце видання
Kraków
рік видання:
2019
кількість сторінок
70
формат:
20cm x 25,5cm
ілюстрації:
czarno-białe, kolorowe

Seria wydawnicza Wokół...w tym przewodniku zachęcamy do zwiedzania i poznawania zabytków Grzegórzek oraz refleksji nad ich historią.

Wydawnictwo „Wokół ulicy Grzegórzeckiej” autorstwa Janusza Tadeusza Nowaka, jest siódmą z kolei pozycją z serii Wokół... wydawanej przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa od 2009 roku.
Zachęca do zwiedzania i poznawania zabytków Grzegórzek oraz refleksji nad ich historią, ponadto jest napisana w sposób przystępny i ciekawy, autor nie stroni w niej od anegdot i podaje szereg ciekawostek.
Wydawnictwo przybliża dzieje i znaczenie Grzegórzek od XI wieku po czasy współczesne.
Grzegórzki dawna wieś podkrakowska została przyłączona do Krakowa w 1910 roku i stała się jego dzielnicą.
Atutem Grzegórzek były liczne zakłady przemysłowe i warsztaty rzemieślnicze i to właśnie tutaj doszło do wielkich strajków robotniczych w 1936 roku, z krwawym finałem na ulicach Krakowa.
Po zmianach ustrojowych  Grzegórzki weszły w 1991 roku w skład dzielnicy II, obecnie w miejsce dawnych zakładów deweloperzy wznoszą gęsto budynki mieszkalne.
Tym bardziej warto, nim czas zatrze wszelki ślad po przemysłowej dzielnicy, odbyć spacer wokół ulicy Grzegórzeckiej, do którego zachęca Autor.

Інформація

місце видання
Kraków
рік видання:
2019
кількість сторінок
70
формат:
20cm x 25,5cm
ілюстрації:
czarno-białe, kolorowe