Онлайн квиткиСпівфінансується Європейським Союзом
Tłumaczenie zostało przygotowane we współpracy z Fundacją Instytut Polska-Ukraina w ramach projektu "Przełamywanie barier" finansowanego z Europejskiego Korpusu Solidarności.
Сайт використовує файли cookie!

Emigrejtan. Zygmunt Nowakowski krakowianin na wygnaniu.

Інформація

місце видання
Kraków
рік видання:
2013
кількість сторінок
56
формат:
16,5 cm x 21,5 cm
ілюстрації:
color and black-and-white

Publikacja powstała w 50. rocznicę śmierci Zygmunta Nowakowskiego- pisarza, felietonisty, dziennikarza, aktora i reżysera teatralnego.

Od dziecka marzył o karierze aktorskiej, a pragnienie to zrealizował w 1910 roku, kiedy jako student pierwszego roku polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim zadebiutował na deskach Teatru Ludowego. Zygmunt Nowakowski to również człowiek wierny swoim przekonaniom, oddany idei wolnej Polski, o którą potrafił walczyć, zarówno jako żołnierz, publicysta i działacz polityczny. Historia Zygmunta Nowakowskiego w pewnym sensie odzwierciedla losy wielu przedstawicieli polskiej emigracji, którzy z całego serca pragnęli powrócić do Ojczyzny, lecz albo nie mogli tego uczynić z obawy przed represjami lub nie chcieli żyć w kraju całkowicie uzależnionego od Związku Sowieckiego. Pokazana zostanie jego społeczna i polityczna aktywność, praca w Radiu Wolna Europa, a także dorobek artystyczny.

Інформація

місце видання
Kraków
рік видання:
2013
кількість сторінок
56
формат:
16,5 cm x 21,5 cm
ілюстрації:
color and black-and-white