Онлайн квиткиСпівфінансується Європейським Союзом
Tłumaczenie zostało przygotowane we współpracy z Fundacją Instytut Polska-Ukraina w ramach projektu "Przełamywanie barier" finansowanego z Europejskiego Korpusu Solidarności.
Сайт використовує файли cookie!

W bój lecmy zwyciężać... W 150. rocznicę powstania styczniowego

Інформація

місце видання
Kraków
рік видання:
2013
кількість сторінок
64
формат:
17,5 cm x 21,5 cm
ілюстрації:
kolorowe i czarno-białe

Folder do wystawy jest przypomnieniem i uczczeniem powstania styczniowego- jednego z największych zrywów niepodległościowych w dziejach Polski

Wystawę tworzy sześć głównych opowieści prezentowanych w sześciu przestrzeniach. Pierwsza z nich skupia się na motywie nadziei krakowian i Polaków, rozbudzonej na początku lat 60. XIX w. Przedstawiona tu została postać Mieczysława Romanowskiego, poety, najwybitniejszego przedstawiciela ostatniej, przedpowstaniowej fazy polskiego romantyzmu.Druga przestrzeń wystawy poświęcona jest motywowi walki, który przedstawiono na przykładzie postaci Franciszka Rochebrune’a, jego oddziału żuawów śmierci i tragicznej w skutkach wyprawy miechowskiej oraz postaci generała Mariana Langiewicza, który w podkrakowskiej Goszczy objął dyktaturę powstania styczniowego. Kolejna część wystawy opowiada o ofierze poniesionej zarówno przez osoby zaangażowane w powstanie, jak i postronnych cywilów. Dedykowana jest Adamowi Chmielowskiemu, powszechnie znanemu jako brat Albert.Czwarta narracja to opowieść o zwątpieniu czy wręcz kontestacji czynu zbrojnego przez środowisko krakowskich konserwatystów po klęsce powstania styczniowego.Przedstawiono tu postać Stanisława Koźmiana, po upadku powstania czołowego ideologa konserwatystów krakowskich i jednego z przywódców stronnictwa stańczyków. Kolejna część ekspozycji opowiada o rodzącej się nadziei, która pojawiła się na przełomie XIX i XX w. i była związana z tzw. pokoleniem niepokornych oraz kolejnym zrywie narodowym podczas I wojny światowej, który przyniósł ostatecznie Polsce niepodległość w 1918 r. Opowieść w tej sali zbudowana jest wokół dwóch postaci wybitnych polskich dowódców: Zygmunta Zielińskiego (1858-1925) i Józefa Piłsudskiego (1867-1935). Wystawa kończy się opowieścią o weteranach i pamięci o powstaniu styczniowym w Krakowie.

Інформація

місце видання
Kraków
рік видання:
2013
кількість сторінок
64
формат:
17,5 cm x 21,5 cm
ілюстрації:
kolorowe i czarno-białe