Онлайн квитки
Tłumaczenie zostało przygotowane we współpracy z Fundacją Instytut Polska-Ukraina w ramach projektu "Przełamywanie barier" finansowanego z Europejskiego Korpusu Solidarności.

W nurtach historii. W 200. rocznicę śmierci księcia Józefa Poniatowskiego

Piotr Hapanowicz, Leszek Sibila, Józef Brynkus, Steffen Poser

Інформація

місце видання
Kraków
рік видання:
2013
кількість сторінок
52
формат:
16,5 cm x 21,5 cm
ілюстрації:
kolorowe i czarno-białe

Książe Józef Poniatowski poległ na polu walki, ale istotą tego "upadku" jest jego udział w upadku Ojczyzny. Nie szczędził sił dla jej obrony

Wystawę oraz towarzyszący jej folder należy rozumieć jako hołd złożony księciu Józefowi Poniatowskiemu (1763-1813). Zamierzeniem muzeum jest jak najgodniejsze uczczenie pamięci polskiego bohatera narodowego z okazji przypadającej 19 pażdzienika br. dwustnej rocznicy jego tragicznej smierci w Bitwie Narodów pod Lipskiem. W folderze zostały również umieszczone informacje o heroicznej smierci księcia, która wpisuje się w romantyczny wzorzec umierania oraz odwołanie się do nieprzemijającej wartości jaką jest umiłowanie Ojczyzny. Śmierć księcia Józefa Poniatowskiego w 1813 roku w bitwie pod Lipskiem przyczyniła się do narodzin jego wielkiej legendy. Jako bohater narodowy  stał sie on symbolem wierności i honoru, ideałem dla wielu pokoleń Polaków, szczególnie tych walczących o wolność Polski w XIX wieku i podczas wojen światowych. Ostatnie, przypisywane mu słowa brzmiały: "Bog powierzył mi honor Polaków, Bogu tylko go oddam".


Spis treści:

Wstęp: Michał Niezabitowski
O wystawie: Leszek J. Sibila
Krakowskie dylematy księcia Józefa Poniatowskiego w 1813 roku: Piotr Hapanowicz
Książę Józef Poniatowski w Lipsku: Steffen Poser
Józef Poniaowski - ciekawe i godne życie, chwalebna śmierć - przepustką w ojczysty panteon: dr Józef Brynkus
Spis eksponatów prezentowanych na wystawie

Інформація

місце видання
Kraków
рік видання:
2013
кількість сторінок
52
формат:
16,5 cm x 21,5 cm
ілюстрації:
kolorowe i czarno-białe