Jakub Stendig. Płaszów-ostatnia stacja krakowskiego żydostwa.
Інформація
Publikacja przedstawiająca losy Jakuba Stendiga.
„Płaszów. Ostatnia stacja krakowskiego żydostwa” to spolszczona wersja publikacji z 1970 roku, która ukazała się po śmierci Jakuba Stendiga w Izraelu.
Jakub Stendig (ur. w 1891 w Kołomyi, zm. 1952 w Tel Awiwie) był znanym w Krakowie architektem-społecznikiem, osobą aktywnie uczestniczącą w życiu gminy żydowskiej. W marcu 1943 roku, wraz z żoną i córką został osadzony w niemieckim obozie KL Plaszow. Jako inżyniera przydzielono go do pracy w obozowym Bauleitungu. Zajmował się rozbudową więziennej infrastruktury. Był rozdarty między przymusową pracą dla okupanta, a chęcią niesienia pomocy bliskim. Wiedział, jaki los spotkał jego poprzedniczkę, dlatego starał się dobrze wykonywać swoje obowiązki. Jego praca była walką o polepszenie jakości życia w obozie.
„Wspomnienia Jakuba Stendiga oraz wybrane przez niego relacje składają się na niezwykły dokument, będący zarówno świadectwem czasu, w którym powstawał, jak i znakomitym źródłem do badań historii obozu czy szerzej – losów społeczności żydowskiej w Krakowie.” Monika Bednarek
Wstęp cz.1
Wstęp cz.2
Spis treści:
Słowo wstępne
Wstęp
Przedmowa
Historia rodziny Stendig-Infeld
Dedykacja
Powstanie obozu
Piekarnia
Kuchnia
Łaźnia
Stajnia
Drukarnia
Bauleitung
Ogrodzenie obozu
Elektryfikacja
Instalacja sanitarna
Wachkaserne
Burłaki płaszowskie
Ostatnia defilada
Wspomnienia z Płaszowa
Jeden dzień w obozie ZAL
Selekcja w maju 1944
Próby oporu
Ruch oporu
Sprawcy zbrodni
Protokół
Proces Amona Götha
Załączniki
O żydowskich zabytkach liturgicznych
Cmentarz żydowski przy ul. Miodowej 55
Stary podgórski cmentarz