Онлайн квитки
Tłumaczenie zostało przygotowane we współpracy z Fundacją Instytut Polska-Ukraina w ramach projektu "Przełamywanie barier" finansowanego z Europejskiego Korpusu Solidarności.

Dawne kino Światowid

Muzeum Nowej Huty działa w budynku dawnego kina Światowid. Było to jedno z dwóch dużych nowohuckich kin (obok kina Świt, znajdującego się na os. Teatralnym), a zarazem pierwsze kino panoramiczne w Nowej Hucie. W czasie pierwszego seansu w Światowidzie, 21 lipca 1957 r., wyświetlono francusko-niemiecką komedię kostiumową pt. „Zwyciężyły kobiety” w reżyserii Jacquesa Feydera.

Budynek kina, zabytek późnego socrealizmu, został zaprojektowany przez Andrzeja Uniejewskiego. Mieściły się w nim dwie sale kinowe – duża, z balkonem, wyposażona w 680 miejsc (obecnie sala wystaw czasowych) i mała dla 170 osób (obecnie sala edukacyjna), a także obszerne hole, reprezentacyjne klatki schodowe i dwa schrony przeciwlotnicze zlokalizowane w podziemiach.

Kino działało tu do roku 1992. W kolejnych latach budynek zmienił się w miejsce o charakterze handlowo-usługowym. Prowadzono w nim m.in. salon meblowy, firmę komputerową, czy biuro turystyczne. Mimo zmian oraz spowodowanych nimi modyfikacji Światowid zachował oryginalny kształt i posiada wysoką wartość kulturowo-architektoniczną.

W 2006 r. budynek został kupiony przez Gminę Kraków, a od 2008 r. jest w nim prowadzona działalność muzealna. 29 maja 2015 r. kino Światowid zostało wpisane do rejestru zabytków przez Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Budynek znajduje się w obrębie Parku Kulturowego Nowa Huta oraz układu urbanistycznego Nowej Huty, wpisanego do rejestru zabytków w 2004 r.