Онлайн квиткиСпівфінансується Європейським Союзом
Tłumaczenie zostało przygotowane we współpracy z Fundacją Instytut Polska-Ukraina w ramach projektu "Przełamywanie barier" finansowanego z Europejskiego Korpusu Solidarności.
Сайт використовує файли cookie!

Wawel na starej fotografii do 1939 roku

Ewa Gaczoł, Elżbieta Firlet, Anna Buczek, Joanna Strzyżewska

Інформація

місце видання
Kraków
рік видання:
2011
кількість сторінок
492
формат:
24 cm x 28 cm
ілюстрації:
czarno-białe

Wawel na starej fotografii to pierwszy tom nowej serii wydawniczej Muzeum Historycznego Miasta Krakowa: Biblioteka Ikonograficzna.

Wydawnictwo nie jest katalogiem, naszym celem jest ukazanie dziejów miasta i jego budowli poprzez obrazy, a jednocześnie zapoznanie Czytelnika ze zbiorami ikonograficznymi Muzeum. Na zbiory te składają się obrazy i rysunki, grafiki i pocztówki, jednak najliczniejszą ich część stanowi kolekcja fotograficzna, złożona zarówno z negatywów, jak i odbitek oryginalnych.

W publikacji wykorzystano zdjęcia krakowskich fotografów z końca XIX i początku XX wieku takich jak: Ignacy Krieger, Walery Rzewuski, Walery Maliszewski, Awit Szubert, Stanisław Bizański, Stanisław Kolowca, Stanisław Mucha, Tadeusz Jabłoński, Adam Engelman, Adam Karaś, Wiktor Karaś, Witold Pikiel.

Publikacja składa się z czterech części. Pierwsze trzy poprzez fotografie opowiadają historie wawelskich budowli, pokazują, jak zmieniało się wawelskie wzgórze na przestrzeni blisko 80 lat: od lat 60. XIX wieku po rok 1939. Czwarta część odbiega od poprzednich. Przedstawiono w niej wydarzenia, które rozgrywały się na Wawelu.

Pragniemy ukazać trud podjęty przez społeczeństwo, na którego ofiarność Wawel mógł liczyć nawet w najcięższych latach, a także ukazać chlubną przeszłość tego miejsca oraz plany renowacji zabytku, wytyczane w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Podjęte wówczas na szeroką skalę prace restauracyjne przywróciły Wawelowi, siedzibie polskich władców, dawną rangę i świetność, którą ukazują wybrane fotografie.

Інформація

місце видання
Kraków
рік видання:
2011
кількість сторінок
492
формат:
24 cm x 28 cm
ілюстрації:
czarno-białe