Онлайн квиткиСпівфінансується Європейським Союзом
Tłumaczenie zostało przygotowane we współpracy z Fundacją Instytut Polska-Ukraina w ramach projektu "Przełamywanie barier" finansowanego z Europejskiego Korpusu Solidarności.
Сайт використовує файли cookie!

Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim

Monika Bednarek

Інформація

місце видання
Kraków
рік видання:
2013
кількість сторінок
44
формат:
12 cm x 21 cm
ілюстрації:
kolorowe i czarno-białe

Apteka „Pod Orłem” z siedzibą w Podgórzu przy placu Zgody 18 (dziś plac Bohaterów Getta) była jedyną apteką funkcjonującą w getcie krakowskim.

Właścicielem apteki "Pod Orłem" był Tadeusz Pankiewicz, który nie był Żydem, a jednak podjął decyzję o pozostaniu w getcie i pomaganiu jego mieszkańcom. Jego apteka była nie tylko punktem pomocy medycznej, ale także schronieniem dla poszukiwanych, miejscem odbioru szmuglowanej żywności, skrzynką kontaktową ze światem poza murami, „ambasadą, reprezentującą świat swoiście wolny w obmurowanym i zakratowanym mieście”. Obecnie w siedzibie dawnej apteki, a dziś filii Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, mieści się wystawa stała poświęcona zagładzie Żydów krakowskich oraz roli apteki w codziennym życiu mieszkańców getta.
Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim to przewodnik, który przedstawia historię apteki od początków jej istnienia, czyli od 1909 roku, poprzez jej dzieje w okresie drugiej wojny światowej, losy powojenne apteki i Pankiewicza, aż do czasów współczesnych. Informuje o rozkładzie przestrzennym pomieszczeń aptecznych i funkcji, którą pełniły w czasie funkcjonowania getta. Opowiada o zagładzie Żydów krakowskich: o stopniowym wykluczaniu ich ze społeczności mieszkańców, zamknięciu w obmurowanej dzielnicy, transportach do obozów zagłady, tragicznej likwidacji getta i losach więźniów w obozie koncentracyjnym w Płaszowie. Przewodnik zawiera zbiór fotografii archiwalnych oraz zdjęcia współczesne pozwalające zorientować się w porządku wystawy oraz topografii dawnej apteki.

Інформація

місце видання
Kraków
рік видання:
2013
кількість сторінок
44
формат:
12 cm x 21 cm
ілюстрації:
kolorowe i czarno-białe