Bilety onlineMuzeum dostępne
Zmienione godziny otwarcia Muzeum Krakowa w okresie Nowego Roku i święta Trzech Króli Link
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim

Monika Bednarek

Informacje

miejsce wydania
Kraków
rok wydania:
2013
liczba stron
44
format:
12 cm x 21 cm
ilustracje:
kolorowe i czarno-białe

Apteka „Pod Orłem” z siedzibą w Podgórzu przy placu Zgody 18 (dziś plac Bohaterów Getta) była jedyną apteką funkcjonującą w getcie krakowskim.

Właścicielem apteki "Pod Orłem" był Tadeusz Pankiewicz, który nie był Żydem, a jednak podjął decyzję o pozostaniu w getcie i pomaganiu jego mieszkańcom. Jego apteka była nie tylko punktem pomocy medycznej, ale także schronieniem dla poszukiwanych, miejscem odbioru szmuglowanej żywności, skrzynką kontaktową ze światem poza murami, „ambasadą, reprezentującą świat swoiście wolny w obmurowanym i zakratowanym mieście”. Obecnie w siedzibie dawnej apteki, a dziś filii Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, mieści się wystawa stała poświęcona zagładzie Żydów krakowskich oraz roli apteki w codziennym życiu mieszkańców getta.
Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim to przewodnik, który przedstawia historię apteki od początków jej istnienia, czyli od 1909 roku, poprzez jej dzieje w okresie drugiej wojny światowej, losy powojenne apteki i Pankiewicza, aż do czasów współczesnych. Informuje o rozkładzie przestrzennym pomieszczeń aptecznych i funkcji, którą pełniły w czasie funkcjonowania getta. Opowiada o zagładzie Żydów krakowskich: o stopniowym wykluczaniu ich ze społeczności mieszkańców, zamknięciu w obmurowanej dzielnicy, transportach do obozów zagłady, tragicznej likwidacji getta i losach więźniów w obozie koncentracyjnym w Płaszowie. Przewodnik zawiera zbiór fotografii archiwalnych oraz zdjęcia współczesne pozwalające zorientować się w porządku wystawy oraz topografii dawnej apteki.

Informacje

miejsce wydania
Kraków
rok wydania:
2013
liczba stron
44
format:
12 cm x 21 cm
ilustracje:
kolorowe i czarno-białe