Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Strona korzysta z ciasteczek!

Projekty

Najważniejsze projekty realizowane w Muzeum Krakowa.

Krzysztofory od nowa – Muzeum Kompletne

Zapoznaj się z pracami modernizacyjnymi w Pałacu Krzysztofory.

Dotknięcie tradycji - zbudujmy szopkę

W 2016 r. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zrealizowało projekt „Dotknięcie tradycji - zbudujmy szopkę. Warsztaty w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa dla osób z dysfunkcją wzroku” w ramach programu dotacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura dostępna 2016”. Projekt powstał we współpracy z Fundacją Kultury Bez Barier z Warszawy i Fundacją Szansa dla Niewidomych z Krakowa.

Opowiedz mi miasto

Dlaczego sportowcy kochają Margarynę? Gdzie można zjeść głąbika krakowskiego? Jak brzmi piosenka krakowskiego tramwajarza? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź na stronie internetowej Opowiedz mi miasto.

Ocalić pamięć

Były w historii Polski, a więc i Krakowa dni mroczne, kiedy walka o przetrwanie wydawała się nie mieć końca, a jednak nadzieja na kres udręki była silniejsza niż ból i strach, bo jak pisał Sylweriusz Chmurkowski w Dwóch obliczach wojny: Wojna dokonywa cudów! Niszczy i zabija, ale jest również siłą twórczą , bo daje moc i hart ducha.
Były to dni bohaterów, których nazwiska dobrze znamy, wyryte na kamiennych tablicach, zapisane na kartach książek i wymawiane z szacunkiem. Ale także owych bezimiennych śmiałków, którzy za codzienną, uporczywą walkę przeciwko barbarzyńskiej władzy, za obronę godności, prawdy i ojczyzny, albo choćby przyzwoitej egzystencji, płacili zdrowiem, życiem i traumą swoich bliskich.
Chcemy, żeby pamięć o nich przetrwała.
Dlatego stworzyliśmy projekt Ocalić pamięć. Filmowy zapis wspomnień krakowian o doświadczeniach lat 1939–1956 – czyli z czasów okupacji i stalinowskiego terroru.
To nasza misja, a ich powinność – nieść świadectwo tych trudnych czasów, kiedy znaki moralne były odwrócone.

ODDAJEMY GŁOS ŚWIADKOM
Znajdziecie tu zamknięte w krótkich, filmowych formach bezcenne opowieści świadków tamtych wydarzeń, historie, z których każda mogłaby się zaczynać od słów: ja byłem, ja widziałam, ja doświadczyłem, ja przeżyłam.
Nic nie zastąpi pamięci, wspomnień, dobrych i złych, przechowywanych głęboko w duszach, tych, którzy przetrwali.
Czas działa na naszą niekorzyść, a więc śpieszmy się słuchać ludzi…

Zachęcamy do przejścia na stronę projektu: Ocalić pamięć

Krakowscy Sprawiedliwi

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, przy współfinansowaniu Muzeum Historii Polski, przedstawia Państwu projekt Krakowscy Sprawiedliwi, Motywy, Postawy, Przesłanie. Na prezentowanym portalu obejrzeć można przygotowane w ramach projektu materiały filmowe.
Projekt, realizowany w ramach programu „Patriotyzm Jutra”, miał na celu odnalezienie i utrwalenie relacji osób, które w czasie II wojny światowej, z narażeniem własnego życia, ratowały Żydów skazanych przez nazistów na zagładę.
Na portalu mogą Państwo odnaleźć sylwetki 15 osób odznaczonych przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Izraelu medalem „Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata”, członków krakowskiego koło terenowego Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.
Swoim życiem poświadczają oni horror i grozę II wojny światowej, ale również postawę bezinteresownego ratowania drugiego człowieka, heroizm dnia codziennego i głęboki humanitaryzm.

Zapraszamy do przejścia na stronę projektu: http://sprawiedliwi.mhk.pl/o-projekcie

Niematerialne dziedzictwo miasta

Od maja do października 2018 roku Muzeum Historyczne Miasta Krakowa prowadziło konsultacje społeczne (badania fokusowe) w ramach projektu Pochód Lajkonika – ochrona tradycji, animacja i edukacja kulturalna mieszkańców miasta, dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Kultura ludowa i tradycyjna" 2018.

Projekt konserwacji negatywów z atelier Kriegerów 2017-2018

W roku 2015 został przeprowadzony przegląd konserwatorski unikatowej kolekcji negatywów na podłożu szklanym pochodzących z zakładu fotograficznego Ignacego Kriegera.