Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Informacja dotycząca pracy w dniu 30 maja (Boże Ciało). Link
Strona korzysta z ciasteczek!

Opowiedz mi miasto

Dlaczego sportowcy kochają Margarynę? Gdzie można zjeść głąbika krakowskiego? Jak brzmi piosenka krakowskiego tramwajarza? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź na stronie internetowej Opowiedz mi miasto.

Portal Opowiedz mi miasto jest kontynuacją projektu zrealizowanego w 2013 roku w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Zajęliśmy się wtedy badaniem śladów sześciu najstarszych religii Krakowa. Nowa odsłona projektu, obecnie już pod szyldem Muzeum Krakowa to sposób na uchwycenie i udostępnianie wielorakich aspektów niematerialnego dziedzictwa kulturowego z terenu aglomeracji krakowskiej. Wspólnie z mieszkańcami i ekspertami będziemy tworzyć bazę wszelkich zjawisk obecnych w Krakowie, które w porę zarejestrowane wzbogacą wiedzę miłośników Miasta o jego tradycjach, folklorze, zwyczajach, niezwykłych osobach czy regionalizmach. Razem sprawdzimy jak obecnie świętujemy i co jest dla nas ważne ze względu na pamięć o przodkach i o miejscach wpisanych w historię własnej rodziny. Każda dzielnica ma swoje opowieści i barwne postaci. Dzięki mapie i prostej wyszukiwarce będzie można łatwo dodać lub odnaleźć interesującą historię i poznać ciekawostki z danej okolicy.
Zapraszamy do przesyłania sylwetek nieprzeciętnych krakowian, zanotowanych krakowskich słów, lokalnych nazw własnych, ale też plików dźwiękowych, zdjęć oraz tekstów utworów literackich czy piosenek związanych z naszym Miastem. Zachęcamy do przyłączenia się w budowę opowieści o Krakowie.

Zapraszamy do przejścia na stronę projektu: https://opowiedzmimiasto.mhk.pl/