Bilety onlineMuzeum dostępne
Zmienione godziny otwarcia Muzeum Krakowa w okresie Świąt Bożego Narodzenia Link
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

Niematerialne dziedzictwo miasta

Od maja do października 2018 roku Muzeum Historyczne Miasta Krakowa prowadziło konsultacje społeczne (badania fokusowe) w ramach projektu Pochód Lajkonika – ochrona tradycji, animacja i edukacja kulturalna mieszkańców miasta, dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Kultura ludowa i tradycyjna" 2018.

MATERIAŁY Z KONFERENCJI "NIEMATERIALNE DZIEDZICTWO MIASTA. MUZEALIZACJA, OCHRONA, EDUKACJA"

Artykuły zebrane w książce ukazują tematykę prowadzonych dyskusji podczas międzynarodowej, interdyscyplinarnej  konferencji „Niematerialne dziedzictwo miasta. Muzealizacja, ochrona, edukacja”, która odbyła się 31 maja i 1 czerwca 2016 roku w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Uczestniczyli w niej muzealnicy, muzeolodzy i interpretatorzy dziedzictwa z Polski i z zagranicy (Białorusi, Chorwacji, Rosji, Słowenii, Szwajcarii i Ukrainy). Głównym tematem publikacji jest fenomen niematerialnego  dziedzictwa  kulturowego  w  strukturze  przeobrażającego się nieustannie miasta-palimpsestu. Szczególny akcent został położony na zagadnienia tradycji, folkloru i innych kulturowych przejawów aktywności człowieka w przestrzeni miejskiej.
Autorzy w swych wystąpieniach próbują odpowiedzieć na pytania, które zostały też postawione uczestnikom konferencji: Czym jest niematerialne dziedzictwo miasta? W jaki sposób wpływa ono na lokalną tożsamość? Jak  dokumentować  i  włączać  niematerialne  dziedzictwo  do  kolekcji muzealnej? Jakie są zależności między dziedzictwem niematerialnym a materialnym? Jaka jest rola niematerialnego dziedzictwa kulturowego w promocji i rozwoju miasta? Problematyka ta jest niezwykle istotna, gdyż to właśnie dziedzictwo  niematerialne  tworzy  niepowtarzalną  aurę  miast. Wielką wagę do tej kwestii przywiązuje również Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. W 2014 roku, przy wsparciu MHK jako eksperta, dwie krakowskie tradycje zostały wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Są to Szopkarstwo krakowskie i Pochód Lajkonika, będące od lat pod opieką naszego muzeum.

Międzynarodowa konferencja "Niematerialne dziedzictwo miasta" - wstęp

Zapis międzynarodowej, interdyscyplinarnej konferencji „Niematerialne dziedzictwo miasta. Muzealizacja, ochrona, edukacja”, w dniach 31 maja i 1 czerwca 2016 roku w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Uczestniczyli w niej muzealnicy, muzeolodzy i interpretatorzy dziedzictwa z Polski i z zagranicy (Białorusi, Chorwacji, Rosji, Słowenii, Szwajcarii i Ukrainy). Konferencja została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wykład "Kraków. Miasto muzeum"

Sesja "Muzealizacja"

Sesja "Ochrona"

Sesja "Identyfikacja i dokumentacja"

Sesja "Tożsamość miasta"

Sesja "Miejska audiosfera"

Sesja "Promocja i rozwój miasta"

Sesja "Edukacja"