O muzeum
Muzeum Krakowa jest jedną z najprężniej działających instytucji kultury Krakowa i zarazem jednym z najstarszych muzeów w Polsce. Zgodnie ze swoją misją od ponad 120 lat opisuje, dokumentuje i opowiada Kraków, słuchając miasta.
Flagowymi obiektami, rozpoznawanymi w Polsce i na świecie, są oddziały: Fabryka Emalia Oskara Schindlera i Rynek Podziemny. Natomiast Wieża Ratuszowa, Barbakan, Mury Obronne i Stara Synagoga, mieszczą się w najcenniejszych obiektach zabytkowych miasta.
Pozycja i rozwój Muzeum to wynik realizowania nowoczesnej strategii dotyczącej wszystkich rodzajów jego działalności: wystawienniczej (zakładającej dbałość o jakość i dostosowanie do oczekiwań odbiorców), wydawniczej oraz oświatowej, w ramach której kultywowane są krakowskie tradycje i zwyczaje (Konkurs Szopek Krakowskich, Pochód Lajkonika). Efekty naszych działań widać poprzez gruntownie zmodernizowane oddziały muzealne, w których powstały wystawy stałe, m.in. Kraków od początku, bez końca w Pałacu Krzystofory, Kraków − czas okupacji 1939–1945 w Fabryce Emalia Oskara Schindlera.
Muzeum Krakowa to działania podejmowane wraz z lokalną społecznością, budowanie więzi i wspólnoty w dzielnicach Krakowa, miejsce spotkań i dyskusji. Dlatego Muzeum podejmuje współpracę z licznymi środowiskami i organizacjami społecznymi, od Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, po lokalne środowiska m.in. Stowarzyszenia Podgórze. Liczne wydarzenia i wystawy organizowane są we współpracy z Radami Dzielnic.