Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Praca oddziałów Muzeum Krakowa podczas weekendu majowego. Link
Strona korzysta z ciasteczek!

Akademia Kraków Wiosna 2024

Cykl spacerów tematycznych dla młodzieży od 16 lat i dorosłych. „Kraków na srebrnym ekranie – historia krakowskiego kina”.

Muzeum Krakowa zaprasza do udziału w kolejnym cyklu spacerów Akademii Kraków:  „Kraków z kamerą, nie tylko kameralnie”, który zabierze Państwa w niezwykłą podróż po historii i dziedzictwie Krakowa, podczas której przewodnikami będą… filmy i krakowskie kina. W trakcie spacerów poznamy historię krakowskiej kinematografii, czy też popatrzymy na historyczne wydarzenia przez pryzmat dzieł filmowych. Będziemy także starali się uchwycić kadry ze znanych filmów, które na swój plener wybrały właśnie Kraków.

Informacje organizacyjne

Bilety w cenie 20 zł do nabycia na stronie https://bilety.mhk.pl  do dnia poprzedzającego wydarzenie lub w kasach Muzeum Krakowa w dniu wydarzenia (pierwszeństwo udziału w spacerach dla osób, które zakupiły bilety on-line).

W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Działem Edukacji,
e – mail: edukacja@muzeumkrakowa.pl

PROGRAM:

  • Z historii krakowskiej X Muzy / prelekcja
    Termin: 20 kwietnia, godz. 16.00
    Czas trwania: 1,5 godziny
    Miejsce: Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, sala Baltazara Fontany

    Prowadzący: Michał Grabowski
    Wstęp wolny, limit 50 osób, rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków,
    e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60


Celem spotkania będzie próba przypomnienia istotnych początkowych kontekstów i zjawisk wpływających na popularność X Muzy w Krakowie.  Kraków to miasto szczególne w historii krajowego kina, bo to  właśnie tutaj, odbył się pierwszy na ziemiach polskich pokaz wynalazku braci Lumière,  w dodatku w nobilitującej go przestrzeni świątyni sztuki, na scenie Teatru Miejskiego. Z racji niezwykłej popularności, szybko w mieście nad Wisłą pojawiło się szereg inicjatyw rozwijanych nową rozrywkę związaną z pokazami „ruchomych obrazów”. W 1906 r. powstało tutaj pierwsze stałe kino, które zaczerpnęło swoja nazwę od… cyrku, ale i nazwiska znanego wynalazcy. Kinoteatry stanowiły wówczas jednocześnie fascynujące przestrzenie jarmarcznych rozrywek, ale i miejsca spełniające liczne społeczne funkcje. Trajektoria narracji prowadzonej w nie zawsze linearny, ale unaoczniający sposób skupiać się będzie na kilku istotnych z perspektywy dziedzictwa filmowego punktach. Prześledzone zostaną pierwsze pokazy filmograficzne w Krakowie w listopadzie i grudniu 1896 roku, omówiony zostanie krakowski motyw profesjonalizacji kin oraz  zaczątki promocji i krytyki filmowej. Sięgniemy po dawne fotosy gwiazd, prasowe programy filmowe, wspomnienia literackie oraz fragmenty dawnych "niemych" dzieł.Czas trwania: 1,5 godz.
Wstęp wolny. Bez konieczności rezerwacji.

 

  • Gdzie kręcono ,,Listę Schindlera”?
    Termin: 18 maja, godz. 11.00
    Miejsce zbiórki: Dworzec Główny w Krakowie (od strony Planu Jana Nowaka-Jeziorańskiego, pod tablicą upamiętniającą robotników przymusowych wywiezionych na roboty do Niemiec)
    Prowadzący: Jan Jakub Grabowski

 Stolica małopolski jest odwiedzana ze względu na swój unikatowy charakter, mnogość zabytków, czy szereg interesujących instytucji – jedną z ważniejszych składowych jej fenomenu jest również film, którego światowa premiera odbyła się w 1993 roku. Nikt chyba nie przypuszczał, jaki sukces odniesie nagrodzony Oskarami film Stevena Spielberga pt. Lista Schindlera – dość powiedzieć, że co roku wystawę stałą w dawnej Fabryce Emalii Oskara Schindlera odwiedza kilkaset tysięcy osób zainteresowanych tą historią, a spora część na własną rękę podążą szlakiem scen znanych z filmu.
Przedstawiona w Liście Schindlera historia niemieckiego przedsiębiorcy, który uratował 1198 Żydów od śmierci – w przeważającej mierze została zrealizowana właśnie w Krakowie. To tu funkcjonowała wspomniana wcześniej fabryka, jak i również getto oraz obóz koncentracyjny. Mimo wielu nieścisłości ekipa filmowa starała się jak najwierniej oddać charakter tej historii, czasem realizując sceny w lokacjach autentycznych, najczęściej jednak tworząc wierne rekonstrukcje.
Podczas spaceru edukacyjnego uczestnicy nie tylko zobaczą miejsca znane z filmu, ale zostaną one również skonfrontowane z oryginalnymi scenami i opatrzone profesjonalnym komentarzem merytorycznym.
Czas trwania: 3 godziny
Limit osób: 30 osób (zestawy słuchawkowe)

 

  • W Krakowie nie wypada kłamać
    Termin: 8 czerwca, godz. 11.00
    Miejsce zbiórki: Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
    Prowadząca: Anna Magiera

Początek lat dwutysięcznych w rodzimym przemyśle filmowym obfitował w komedie romantyczne. Jedną z nich jest „Nie kłam kochanie” w reż. Piotra Wereśniaka, gdzie główne role zagrali Marta Żmuda-Trzebiatowska (filmowa Ania) oraz Piotr Adamczyk (wcielający się
w rolę Marcina Paprockiego). Marcin to kobieciarz, który wpada w kłopoty finansowe. Ratunkiem jest powrót ze stolicy do „starego” Krakowa, aby tam przedstawić narzeczoną bogatej ciotce i otrzymać od niej spadek. Ponieważ Marcin zraził już do siebie prawie wszystkie kobiety, jedynym ratunkiem dla niego jest przedstawienie „dziewczyny od kwiatów” – Ani, jako narzeczonej. Czy intryga wyjdzie na jaw i nasz tytułowy kłamca poniesie konsekwencje swojego zachowania? Aby poznać dalsze losy Marcina i Ani, zapraszamy na filmowy spacer po Krakowie. Będziemy podążać śladami bohaterów i wspólnie odnajdziemy najciekawsze kadry z filmu. Nasza trasa powiedzie od Rynku Głównego, a zakończymy wędrowanie na Kazimierzu, więc koniecznie ubierzcie wygodne buty.
Czas trwania: 1,5 godz.
Limit: 30 osób

  • Ludzie z marmuru. O budowniczych Nowej Huty z pierwszych lat jej powstawania
    Termin: 22 czerwca, godz. 11.00
    Miejsce zbiórki: Muzeum Nowej Huty, Os. Centrum E1
    Prowadzący: Piotr Kapusta

Wycieczka będzie opowieścią o okolicznościach powstania Nowej Huty i pierwszych latach jej budowy. Zastanowimy się dlaczego Nową Hutę zbudowano właśnie na wschód od Krakowa; skąd przyjeżdżali jej budowniczowie; jak wspominali prace na budowie; jakie konflikty rodziły się między nimi, a mieszkańcami Mogiły i Pleszowa; jak wyglądało współzawodnictwo pracy w Nowej Hucie. Zobaczymy najstarsze budynki w Nowej Hucie i poznamy biografię Piotra Ożańskiego – pierwowzoru bohatera „Człowieka z marmuru” Mateusza Birkuta, który będzie również głównym bohaterem spaceru. Opowiemy także o innych, mniej znanych przodownikach pracy.
Najważniejsze punkty spaceru: Muzeum Nowej Huty (dawne kino Światowid), osiedle Młodości, osiedle Wandy, Plac Pocztowy, osiedle Willowe, widok na dawną Hutę im. Lenina, Plac Centralny. Przykładowe postaci, które pojawią się w trakcie spaceru: Tadeusz Ptaszycki, Piotr Ożański, Walenty Gil, Janusz i Marta Ingardenowie
Czas trwania: 1,5 godz.
Limit: 30 osób

Powiązane wydarzenia