Praca oddziałów Muzeum Krakowa podczas weekendu majowego. Link

Oprowadzanie i koncert C.K. Kapeli „Egzycerka, czyli pieśni rekrutów” - Noc Muzeów

Najważniejsze informacje
Oprowadzanie po wystawie
godz. 19:00, 20:00, 21:00 (grupy po 25 osób)
Koncert godz. 22:00
Limit osób: 40
Cena biletu: 5 zł
Rezerwacja COZ: Rynek Główny 35, telefon: (12) 426 50 60, email: info@muzeumkrakowa.pl

Zapraszamy na oprowadzania i koncert.

Koncert C.K. Kapeli to próba przedstawienia pieśni, które towarzyszyły żołnierzom w życiu codziennym, i które po zakończeniu służby trafiały wraz z nimi do rodzinnych miejscowości. Efektem tego jest szeroki repertuar rekrucki i wojskowy, ale także taneczny i młodzieżowy, który przetrwał w pamięci ludzi, a rzadziej w nagraniach archiwalnych.
Klimat koncertu nawiązuje do czasów, kiedy Kraków, Lwów, Przemyśl i Jarosław były miastami garnizonowymi monarchii Habsburgów. Cesarsko-Królewska (C.K.) armia rekrutowana była pośród mieszkańców Galicji: Polaków, Ukraińców, Żydów, Węgrów, Słowaków, Austriaków i Czechów. Służba trwała kilka lat, a językiem musztry był niemiecki. Uczono żołnierzy egzycerki (musztry), oni zaś uczyli się od siebie nawzajem: języków, pieśni i melodii przyniesionych ze wszystkich zakątków Galicji.
W trakcie koncertu usłyszymy utwory opowiadające o życiu żołnierza, i jego miłości do pozostawionej w rodzinnej wsi narzeczonej, trudach Wielkiej Wojny oraz sztubackie śpiewki opiewające, jak to na wojence ładnie (przynajmniej dopóty, dopóki się z konia nie spadnie). Pieśni te pochodzą z badań terenowych prowadzonych przez Bartosza Gałązkę oraz zapisów i nagrań archiwalnych.
Koncert poprzedzony zostanie krótkim, wstępny wykładem o pieśniach żołnierskich, funkcjonowaniu pieśni rekruckich oraz ich zmian tekstowych w XX-leciu międzywojennym i po II WŚ.
Najważniejsze informacje
Oprowadzanie po wystawie
godz. 19:00, 20:00, 21:00 (grupy po 25 osób)
Koncert godz. 22:00