Praca oddziałów Muzeum Krakowa podczas weekendu majowego. Link

Ceny biletów na wystawę
Udział w zajęciach on-line plus 2 zł od uczestnika100.00 zł
Rezerwacje i terminy
Zapisy na zajęcia przyjmowane są najpóźniej na trzy dni przed planowanym terminem lekcji, w zależności od dostępności wolnych terminów.
Zgłoszenia prosimy kierować na adres e-mail: zdalnelekcje@muzeumkrakowa.pl

Opis zajęć

Lekcja zapozna uczniów z systemem terroru niemieckiego wobec Polaków na przykładzie aresztowanych przez Gestapo Krakowian, których połączył pobyt w celach przy ulicy Pomorskiej. Przez areszt przeszło kilka tysięcy osób z najróżniejszych środowisk. Najczęściej były związane z działalnością konspiracyjną. Wielu z nich zostało zamęczonych podczas brutalnego śledztwa, wielu zostało rozstrzelanych na terenie Krakowa, część wywieziono do obozów koncentracyjnych. Podczas zajęć przedstawimy wybrane sylwetki więźniów i okolicznościach powstania pozostawionych przez nich napisów, znajdujących się na ścianach podręcznego aresztu Gestapo przy ul. Pomorskiej.

Podstawa programowa (klasy IV-VIII)

Historia (kl. V–VIII): XXXIV.4, XXXV.1; Wiedza o społeczeństwie (kl. IV–VIII): VI.5, VIII.1; Etyka (kl. IV–VIII): I.1.a, I.1.d, II.8.a, II.8.c, III.13

Podstawa programowa (licea)

Historia (zakres podstawowy): XLVIII.2, XLVIII.6, L.5, L.6; Historia (zakres rozszerzony): XLVIII.2; Etyka (zakres podstawowy): I.2.5, I.2.6