Онлайн квиткиСпівфінансується Європейським Союзом
Tłumaczenie zostało przygotowane we współpracy z Fundacją Instytut Polska-Ukraina w ramach projektu "Przełamywanie barier" finansowanego z Europejskiego Korpusu Solidarności.

40 lat Ulicy Pomorskiej

Kolorowe zdjęcie oddziału

Zapraszamy do wzięcia udziału w 40-leciu naszego oddziału!

W 2021 r. mija  40 lat od utworzenia oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa przy ul. Pomorskiej 2. W tym samym czasie będzie mijać 10 lat od otwarcia stałej wystawy multimedialnej „Krakowianie wobec terroru 1939-1945-1956”. Dla nas „krakowianie” to nie tylko osoby urodzone i na stałe mieszkające w Krakowie, ale także postacie których los związał z naszym miastem. „Ulica Pomorska” to miejsce pamięci narodowej którego podstawowym zadaniem jest kultywowanie pamięci ofiar i upowszechnianie wiedzy na temat wydarzeń, jakie się rozegrały w tym miejscu w latach 1939- 1945 oraz w Krakowie w latach stalinowskiego terroru. Na stałe wpisaliśmy się w krajobraz miasta jako miejsce działalności edukacyjnej, debat czy spotkań ze świadkami historii i ich rodzinami. Chcemy Państwa serdecznie zaprosić na cykl pt. „40 lat Ulicy Pomorskiej”, który uświetni rocznicę naszego powstania i przypomni najważniejsze aspekty naszej działalności.

LISTOPAD

6.11, godz. 12:00 - Spacer edukacyjny: Niedoceniane piękno krowoderskich kamienic. Spojrzenie okiem fotografa (Mariusz Bembenek, Radny Dzielnicy V).
Start: Ulica Pomorska
W latach 20. i 30. XX w. na ternie dzisiejszej Krowodrzy budownictwo mieszkaniowe weszło w okres prosperity. Rodzimi architekci nie ulegali wpływom artystów zachodnich, zachowując w swoich projektach charakterystyczne elementy tradycyjnego stylu przejawiającego się w pięknie sztuki dekoracyjnej. Wygląd tutejszych kamienic nawiązuje do architektury modernizmu, stanowiąc przy tym rozwinięcie myśli architektonicznej szkoły krakowskiej łączącej atrakcyjną wizualnie stylizację z funkcjonalnością.
Zapraszamy stacjonarnie do 50 osób. W przypadku możliwości podniesienia limitu będziemy informować. Rejestracja przez Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl lub tel.: 12 426 50 60.

16.11, godz. 18:00 - Prezentacja Muzeum Więzienia Pawiak, Oddziału Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Gość specjalny: Dyrektor Muzeum Więzienia Pawiak, Joanna Gierczyńska
Wstęp wolny.
Zapraszamy stacjonarnie do 15 osób. W przypadku możliwości podniesienia limitu będziemy informować. Rejestracja przez Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl lub tel.: 12 426 50 60.

30.11, godz. - 18:00 - Spotkanie „Zapomniany niemiecki obóz dla polskich rodzin w Potulicach- historia i dzień dzisiejszy”
Gość specjalny: Pracownik naukowy Muzeum Ziemi Krajeńskiej, Mariusz Gratkowski

W majątku ziemskim w Potulicach (ok. 7 km od Nakła nad Notecią) Niemcy utworzyli obóz dla ludności polskiej. Był on jednym z wielu miejsc, które służyły do pozbycia się Polaków zamieszkujących tereny II Rzeczpospolitej, włączonych w wyniku wojny w 1939 r. do III Rzeszy. Przez obóz w Potulicach przewinęło się co najmniej 25 tysięcy ludzi. Wśród nich zamordowano na miejscu 1291 osób, z tego 767 dzieci. Historycy powszechnie przyjmują, że warunki tam panujące, nie różniły się od tych, które były w obozach koncentracyjnych.

Wstęp wolny.

Zapraszamy stacjonarnie do 15 osób. W przypadku możliwości podniesienia limitu będziemy informować. Rejestracja przez Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl  lub tel.: 12 426 50 60.

GRUDZIEŃ

07.12, godz. 18.00 - „..abym mógł żyć i umierać jak prawy żołnierz polski”-  Sylwetka gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil” i pamiątki po nim na wystawie Krakowianie wobec terroru 1939-1945-1956 (Tomasz Stachów).
Wstęp wolny.

14.12, godz. 17:00 - Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Krakowianie wobec terroru 1939-1945-1956” (Grzegorz Jeżowski).
Cena: 10 zł (bilet ulgowy)

18.12, godz. 12:00 - Spacer edukacyjny: Obiekty związane z niemieckim aparatem terroru na terenie Krowodrzy (Andrzej Chytkowski).
Start: Ulica Pomorska

Od początku wojny na terenie Krowodrzy Niemcy umieszczali najważniejsze formację policyjne Krakowie, które miały czuwać nad trzymaniem ludności polskiej w strachu i przeciwdziałaniem jakiejkolwiek działalności niepodległościowej. W Domu Śląskim zaczęło funkcjonować Gestapo (Geheime Staatspolizei, Tajna Policja Państwowa). Niedaleko, bo przy ul. Lenartowicza znajdował się wydział niemieckiej Policji Kryminalnej (Kriminalpolizei, Kripo) z aresztami oraz biuro paszportowe i siedziba radiotelegrafistów. Tu także swoją lokalizację miała utworzona pod sam koniec okupacji grupa Werwolfu, mająca dokonywać ataków sabotażowych i zbierać informacje wywiadowcze na terenach, które zajęła Armia Czerwona. Więcej o tych i innych miejscach związanych z niemieckim aparatem terroru na terenie Krowodrzy będzie można dowiedzieć się podczas naszego spaceru.

21.12, godz. 18:00 - Wykład: „Kamienie rzucone na szaniec” (Tomasz Stachów).
Wstęp wolny
Uczestnikom zostanie przybliżona tragiczna historia chłopców i dziewcząt z konspiracyjnego plutonu harcerskiego „Alicja”. Wykorzystamy do tego celu fragmenty wystawy stałej, znajdującej się w  oddziale Muzeum Krakowa – Ulica Pomorska. Posłużą nam do tego także wnętrza cel aresztu gestapo, gdzie byli oni przetrzymywani. W ten sposób opowiemy o młodości członków plutonu „Alicja”, która przypadła na trudny czas okupacji niemieckiej, oraz o dramatycznych okolicznościach, które tę młodość przerwały.

Zapraszamy stacjonarnie do 7 osób. Do limitu nie wlicza się osób zaszczepionych, pod warunkiem okazania przez nich przy wejściu certyfikatu lub innego dokumentu poświadczającego zaszczepienie przeciwko Covid-19. Rejestracja przez Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl lub tel.: 12 426 50 60.
Kolorowe zdjęcie oddziału

Пов&#039язані філії