Bilety onlineDeklaracja dostepnościEN
Szanowni Państwo, w związku z obecną sytuacją epidemiczną, wszystkie oddziały Muzeum Krakowa będą nieczynne w dniach 7 listopada 2020 - 31 stycznia 2021. Zapraszamy niebawem!
Strona korzysta z ciasteczek!

40 lat Ulicy Pomorskiej

Kolorowe zdjęcie oddziału

Zapraszamy do wzięcia udziału w 40-leciu naszego oddziału!

W 2021 r. mija  40 lat od utworzenia oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa przy ul. Pomorskiej 2. W tym samym czasie będzie mijać 10 lat od otwarcia stałej wystawy multimedialnej „Krakowianie wobec terroru 1939-1945-1956”. Dla nas „krakowianie” to nie tylko osoby urodzone i na stałe mieszkające w Krakowie, ale także postacie których los związał z naszym miastem. „Ulica Pomorska” to miejsce pamięci narodowej którego podstawowym zadaniem jest kultywowanie pamięci ofiar i upowszechnianie wiedzy na temat wydarzeń, jakie się rozegrały w tym miejscu w latach 1939- 1945 oraz w Krakowie w latach stalinowskiego terroru. Na stałe wpisaliśmy się w krajobraz miasta jako miejsce działalności edukacyjnej, debat czy spotkań ze świadkami historii i ich rodzinami. Chcemy Państwa serdecznie zaprosić na cykl pt. „40 lat Ulicy Pomorskiej”, który uświetni rocznicę naszego powstania i przypomni najważniejsze aspekty naszej działalności.

Zaplanowane wydarzenia w oddziale Ulica Pomorska:

Styczeń

14.01 Wykład (on- line, transmitowany na FB „Ulica Pomorska”) „Wirtualne archiwum ofiar terroru nazistowskiego i komunistycznego w Krakowie”- sens i geneza powstania oraz wyzwania na dziś. (Tomasz Stachów)
Godzina: 18.00
Jednym z ważniejszych elementów ekspozycji przy ul. Pomorskiej jest nowatorski projekt wirtualnego archiwum. Zbierane długimi latami przez pracowników muzeum informacje o ofiarach niemieckiego i stalinowskiego terroru zostały udostępnione szerokiej publiczności w formie elektronicznej bazy danych dostępnej w internecie. Dzięki zgromadzonym dokumentom i fotografiom zwiedzający może bliżej zapoznać się z życiorysem wybranej osoby. Archiwum składa się obecnie z kilku tysięcy pozycji i jest stale rozbudowywane. Na spotkaniu będzie można się dowiedzieć jaka była geneza jego powstania, jak było prowadzone zanim zostało udostępnione w sieci, jaki odzew wywołuje w społeczeństwie oraz jak wygląda jego „papierowa” wersja.

 
18.01. Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Krakowianie wobec terroru 1939-1945-1956” (on- line, transmitowane na FB „Ulica Pomorska”)
Godzina: 18.00

Luty
17.02. Wirtualna gra terenowa zorganizowana we współpracy z IPN „Kraków w cieniu swastyki”
Godzina: 11.00
Gra ma formę mobilnego quizu historycznego zaprojektowanego w aplikacji ActionTrack.  Aby wziąć w nim udział nie trzeba się nigdzie ruszać, a jedynym wymogiem jest posiadanie smartfona lub tabletu. Uczestnicy wcielą się w rolę młodego człowieka, którego wojenne losy rzuciły do okupowanego przez Niemców Krakowa. Poznają realia życia codziennego w mieście w latach II wojny światowej oraz miejsca i ludzi związanych z działalnością konspiracyjną. Następnie będą musieli rozwiązać zadania które będą wymagały od nich dużej spostrzegawczości, koncentracji oraz logicznego myślenia. Gra adresowana jest do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Jej organizatorami są Muzeum Krakowa oraz  Oddział Instytutu Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie.

22.02. Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Krakowianie wobec terroru 1939-1945-1956” (on- line, transmitowane na FB „Ulica Pomorska”)
Godzina: 18.00

Marzec
01.03. Wykład (on –line, transmitowany na FB „Ulica Pomorska”) „Zapomniany żołnierz wyklęty z Krakowa. Historia Henryk Müncha, pracownika Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.”  (Grzegorz Jeżowski)
Godzina: 18.00
Henryk Münch (1906- 1968) był z zawodu archiwistą. W latach II wojny światowej został zaprzysiężony jako żołnierz ZWZ – AK. Po zakończeniu okupacji niemieckiej wznowił pracę konspiracyjną w ramach Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” (WiN) i został archiwistą Biura Studiów Brygad Wywiadowczych. Został aresztowany przez komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa w sierpniu 1946 r. Był sądzony w głośnym „procesie krakowskim” przed Wojskowym Sądem Rejonowym (WSR) w Krakowie. Zasiadł na ławie oskarżonych z działaczami II Zarządu Głównego WiN i PSL. Wyrokiem z 10 września 1947 r. skazano go na 15 lat więzienia. Z więzienia wyszedł na mocy amnestii w 1956 r., po odsiedzeniu 10 lat. Pracował następnie w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, gdzie był kustoszem i m.in. kierownikiem działu naukowo-wydawniczego.

15.03. Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Krakowianie wobec terroru 1939-1945-1956” (on- line, transmitowane na FB „Ulica Pomorska”)
Godzina: 18.00

Kwiecień
07.04. Wykład (on- line, transmitowany na FB „Ulica Pomorska”)  „Pomorska wczoraj i dziś- działalność muzealnicza i edukacyjna na przestrzeni 40 lat istnienia oddziału.” (Grzegorz Jeżowski)
Godzina: 18.00
Pierwsza wystawa w oddziale „Ulica Pomorska” została otwarta w 1982 r. i była kilkukrotnie korygowana. Jej dzisiejsza forma, zdecydowanie różniąca się od poprzedniej ma już 10 lat. Ekspozycji zawsze towarzyszyła oferta edukacyjna, dla różnorodnego odbiorcy. To nie tylko lekcje muzealne, warsztaty, ale też debaty na ważne tematy z historii czy promocje książek. Wykład poruszy zagadnienie okoliczności zmian wystawy stałej i realizacji przedsięwzięć edukacyjnych oraz wpływu jakie one miały na zainteresowanie oddziałem.

21.04. Spacer edukacyjny „Straty wojenne Krakowa”. (Tomasz Stachów)
Godzina: 12.00
Na przykładzie wybranych miejsc w Krakowie zostaną przedstawione straty w dziedzinie dziedzictwa materialnego i ludnościowego w okresie okupacji niemieckiej. Wiele zdawałoby się nieszczególnie interesujących kamienic znajdujących się na trasie spaceru skrywa często dramatyczną, a zarazem bardzo ciekawą historię lat II wojny światowej.

Czerwiec
18.06. Spotkanie wspomnieniowe: 40 lat „Ulicy Pomorskiej”.
Godzina: 18.00
Zapraszamy na spotkanie z byłymi i czynnymi pracownikami Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, którzy podzielą się swoimi wspomnieniami i refleksjami związanymi z funkcjonowaniem „Ulicy Pomorskiej od momentu jej powstania do dnia dzisiejszego.

28.06.  Spacer edukacyjny „Ślady okupacji niemieckiej na terenie Krowodrzy” ( Mariusz Bembenek, radny V Dzielnicy)
Godzina: 18.00
Publiczne utworzenie niemieckiej dzielnicy mieszkaniowej na terenie dzisiejszej Krowodrzy ogłoszono w czerwcu 1940 r. Jej centralna ulicą miała być Reichstrasse (przed wojną ul. Wybickiego, dziś ul. Królewska). Od 1944 roku w najbliższej okolicy zaczęto budować schrony przeciwlotnicze, które miały być ratunkiem dla tutejszych Niemców zaskoczonych na ulicy w czasie nalotu. Rozpoczęto również budowę wzorcowego osiedla domków wielorodzinnych,  usytuowanych wzdłuż Reichstrasse.
Kolorowe zdjęcie oddziału

Powiązane oddziały