Bilety onlineDeklaracja dostepnościEN
Zgodnie z zaleceniami rządowymi informujemy, że od dnia 20 marca 2021 r. wszystkie oddziały Muzeum Krakowa są zamknięte. Nie ustajemy jednak opowiadać Państwu o Krakowie, zapraszamy na naszą stronę internetową oraz media społecznościowe. Mamy nadzieję, że już wkrótce zobaczymy się znowu w naszych oddziałach.

40 lat Ulicy Pomorskiej

Kolorowe zdjęcie oddziału

Zapraszamy do wzięcia udziału w 40-leciu naszego oddziału!

W 2021 r. mija  40 lat od utworzenia oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa przy ul. Pomorskiej 2. W tym samym czasie będzie mijać 10 lat od otwarcia stałej wystawy multimedialnej „Krakowianie wobec terroru 1939-1945-1956”. Dla nas „krakowianie” to nie tylko osoby urodzone i na stałe mieszkające w Krakowie, ale także postacie których los związał z naszym miastem. „Ulica Pomorska” to miejsce pamięci narodowej którego podstawowym zadaniem jest kultywowanie pamięci ofiar i upowszechnianie wiedzy na temat wydarzeń, jakie się rozegrały w tym miejscu w latach 1939- 1945 oraz w Krakowie w latach stalinowskiego terroru. Na stałe wpisaliśmy się w krajobraz miasta jako miejsce działalności edukacyjnej, debat czy spotkań ze świadkami historii i ich rodzinami. Chcemy Państwa serdecznie zaprosić na cykl pt. „40 lat Ulicy Pomorskiej”, który uświetni rocznicę naszego powstania i przypomni najważniejsze aspekty naszej działalności.

Zaplanowane wydarzenia w oddziale Ulica Pomorska:

Marzec
01.03. Wykład (on –line, transmitowany na FB „Ulica Pomorska”) „Zapomniany żołnierz wyklęty z Krakowa. Historia Henryk Müncha, pracownika Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.”  (Grzegorz Jeżowski)
Godzina: 18.00
Henryk Münch (1906- 1968) był z zawodu archiwistą. W latach II wojny światowej został zaprzysiężony jako żołnierz ZWZ – AK. Po zakończeniu okupacji niemieckiej wznowił pracę konspiracyjną w ramach Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” (WiN) i został archiwistą Biura Studiów Brygad Wywiadowczych. Został aresztowany przez komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa w sierpniu 1946 r. Był sądzony w głośnym „procesie krakowskim” przed Wojskowym Sądem Rejonowym (WSR) w Krakowie. Zasiadł na ławie oskarżonych z działaczami II Zarządu Głównego WiN i PSL. Wyrokiem z 10 września 1947 r. skazano go na 15 lat więzienia. Z więzienia wyszedł na mocy amnestii w 1956 r., po odsiedzeniu 10 lat. Pracował następnie w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, gdzie był kustoszem i m.in. kierownikiem działu naukowo-wydawniczego.

16.03. Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Krakowianie wobec terroru 1939-1945-1956”
Godzina: 18.00
Zapraszamy stacjonarnie do 9 osób. Rejestracja przez Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl lub tel.: 12 426 50 60

Kwiecień
Spotkanie zostanie przeniesione na inny termin - Wykład „Pomorska wczoraj i dziś- działalność muzealnicza i edukacyjna na przestrzeni 40 lat istnienia oddziału.” (Grzegorz Jeżowski)
Godzina: 18.00
Pierwsza wystawa w oddziale „Ulica Pomorska” została otwarta w 1982 r. i była kilkukrotnie korygowana. Jej dzisiejsza forma, zdecydowanie różniąca się od poprzedniej ma już 10 lat. Ekspozycji zawsze towarzyszyła oferta edukacyjna, dla różnorodnego odbiorcy. To nie tylko lekcje muzealne, warsztaty, ale też debaty na ważne tematy z historii czy promocje książek. Wykład poruszy zagadnienie okoliczności zmian wystawy stałej i realizacji przedsięwzięć edukacyjnych oraz wpływu jakie one miały na zainteresowanie oddziałem.

21.04. Spacer edukacyjny „Straty wojenne Krakowa”. (Tomasz Stachów)
Godzina: 12.00
Start : Oddział MHK "Ulica Pomorska"
Na przykładzie wybranych miejsc w Krakowie zostaną przedstawione straty w dziedzinie dziedzictwa materialnego i ludnościowego w okresie okupacji niemieckiej. Wiele zdawałoby się nieszczególnie interesujących kamienic znajdujących się na trasie spaceru skrywa często dramatyczną, a zarazem bardzo ciekawą historię lat II wojny światowej.
Zapraszamy stacjonarnie do 5 osób. W przypadku możliwości podniesienia limitu będziemy informować. Rejestracja przez Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl lub tel.: 12 426 50 60

18.06. Spotkanie wspomnieniowe: 40 lat „Ulicy Pomorskiej”.
Godzina: 18.00
Zapraszamy na spotkanie z byłymi i czynnymi pracownikami Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, którzy podzielą się swoimi wspomnieniami i refleksjami związanymi z funkcjonowaniem „Ulicy Pomorskiej od momentu jej powstania do dnia dzisiejszego.

28.06.  Spacer edukacyjny „Ślady okupacji niemieckiej na terenie Krowodrzy” ( Mariusz Bembenek, radny V Dzielnicy)
Godzina: 18.00
Publiczne utworzenie niemieckiej dzielnicy mieszkaniowej na terenie dzisiejszej Krowodrzy ogłoszono w czerwcu 1940 r. Jej centralna ulicą miała być Reichstrasse (przed wojną ul. Wybickiego, dziś ul. Królewska). Od 1944 roku w najbliższej okolicy zaczęto budować schrony przeciwlotnicze, które miały być ratunkiem dla tutejszych Niemców zaskoczonych na ulicy w czasie nalotu. Rozpoczęto również budowę wzorcowego osiedla domków wielorodzinnych,  usytuowanych wzdłuż Reichstrasse.
Kolorowe zdjęcie oddziału