Praca oddziałów Muzeum Krakowa podczas weekendu majowego. Link

Święte gaje i co z nich zostało - drzewa w wierzeniach i folklorze Słowian - nowy termin

Najważniejsze informacje
Udział bezpłatny.
Sala Miedziana.

Zapraszamy na wykład.

Wczesnośredniowieczne kroniki niewiele mówią o wierzeniach Słowian. Jednak, gdy wczytamy się dokładnie, okaże się, że zawierają kilka powtarzających się motywów, które mogą być dla nas dobrą wskazówką na tropie przedchrześcijańskich wierzeń naszych protoplastów. Jednym z nich są święte gaje. Czy drzewa faktycznie pełniły ważną rolę w słowiańskim kulcie? I czy na pewno ich znaczenie zniknęło wraz z wycięciem ich na rzecz nowych świątyń?
Na spacer po słowiańskich świętych gajach oraz poszukiwaniu ich śladów we współczesności zabierze Was Anna Stasiak, etnolożka, na co dzień zajmująca się popularyzacją szeroko pojętej słowiańszczyzny, prowadząca media społecznościowe Słowiański Przewodnik.

prowadzenie: Anna Stasiak

Fotografia: Święty gaj z okolic Szczecina, fot. Anna Stasiak
Najważniejsze informacje
Udział bezpłatny.
Sala Miedziana.

Mecenas Muzeum Krakowa

Logo Wodociągi Miasta Krakowa S.A.

Sponsorzy oraz partnerzy wydarzenia: