Nowohucianie o Polsce Ludowej. Czas wolny – spacer z prof. Agnieszką Chłostą-Sikorską

Kolorowa wizualizacja budynku Muzeum Nowej Huty.
Najważniejsze informacje
Limit osób: 30
Bilet: 20 zł
Rezerwacja: pierwszeństwo dla osób z rezerwacją w Centrum Obsługi Zwiedzających: e-mail: info@muzeumkrakowa.pl , tel. 12 426-50-60
Zapraszamy na wyjątkowy spacer z prof. Agnieszką Chłostą-Sikorską, która zabierze uczestników w miejsca przywoływane w swojej najnowszej książce „Nowohucianie o Polsce Ludowej. Codzienność i świąteczność we wspomnieniach uczestników Podwieczorków w Muzeum PRL”.
Czas wolny nazywano „zdobyczą klasy robotniczej”, uzyskaną dzięki zmianie systemu władzy. Rządzący Polską Ludową przekonywali, że odpoczynek ludzi pracy stanowił jedną z najważniejszych pozytywnych zmian, jakie zaszły w naszym kraju po II wojnie światowej, co zostało potwierdzone zapisami w Konstytucji PRL. Stąd projektantom Nowej Huty przyświecała idea stworzenia tutaj także miejsc do odpoczynku. Tworzono tereny zielone, ścieżki spacerowe, parki i skwery z ławeczkami, na których można było odpocząć. Postanowiono również o budowie obiektów rekreacyjnych i sportowych, dobrze wyposażonych boisk, basenów czy lodowisk. Oprócz tego zaprojektowano domy kultury, biblioteki i czytelnie, teatry, kina oraz miejsca na festyny i potańcówki.

Osoba prowadząca: dr hab. prof. UKEN Agnieszka Chłosta-Sikorska

Spacer finansowany z dotacji Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta
Kolorowa wizualizacja budynku Muzeum Nowej Huty.
Najważniejsze informacje
Limit osób: 30