Bilety onlineMuzeum dostępne
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

Imieniny Krzysztofa - Święto Pałacu Krzysztofory

Najważniejsze informacje
Informacje ogólne:
– wstęp wolny dla Krzysztofów (po okazaniu dowodu osobistego)
– 27 i 28 lipca wstęp na wystawę stałą Kraków od początku, bez końca w cenie 1,00 zł
– tradycyjny słodki poczęstunek na koniec wydarzenia
Informacje organizacyjne
Informacje o wydarzeniach oraz zapisy: Centrum Obsługi Zwiedzających, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
W tym roku tematem przewodnim Imienin Krzysztofa, czyli Święta Pałacu Krzysztofory, są dawne stroje i ubiory mieszkańców Krakowa. Wydarzenia związane z Imieninami Krzysztofa koncentrują się na wystawie stałej Kraków od początku, bez końca, na której wiele miejsca poświęcono dawnym strojom. Strój noszony, na co dzień, jak i od święta, uznawany był za wyznacznik stanu społecznego. Na przestrzeni wieków moda damska oraz męska nie tylko ulegały zmianom, ale także, zwłaszcza przy wyjątkowych okazjach, rządziły się swoimi prawami. Mimo że inne stroje nosili mieszkańcy Krakowa, a inne podkrakowskich wsi, z czasem to właśnie strój mieszkańców podkrakowskich Bronowic stał się nie tylko synonimem stroju krakowskiego, ale także symbolem polskości.
Podczas tegorocznego święta Pałacu Krzysztofory nie zabraknie typowych dla Imienin Krzysztofa atrakcji. Wydarzenie zapowiadać będzie spacer śladem dawnych krakowskich konfekcji. W imieninowy weekend zorganizowane zostaną tematyczne oprowadzania po wystawie stałej, w trakcie, których zwiedzający będą mogli przymierzyć kopie dawnych strojów. Na temat mody opowiedzą zaproszeni goście. W programie znajdą się także propozycje dla najmłodszych w postaci przedstawienia, pokazu filmu i warsztatów krawieckich. Zaprosimy także na pokaz mody strojów historycznych, w którym każdy będzie mógł spróbować własnych sił, prezentując dawne stroje mieszkańców Krakowa. Wśród zaplanowanych wydarzeń nie zabraknie także tradycyjnych imieninowych słodkości. Podczas Imienin Krzysztofa, jako zwieńczenie wydarzenia, zaplanowany jest także bal w strojach historycznych, który odbędzie się we wnętrzu najbardziej reprezentacyjnej sali pałacowej, tj. sali Baltazara Fontany.

Program wydarzenia

27 lipca (sobota)

Imieniny Krzysztoforka – oferta dla rodzin z dziećmi:

10.00–14.00
Igłą i nicią, czyli warsztaty krawieckie dla rodzin z dziećmi
Mieszki i sakiewki były nieodłącznym elementem ubioru każdego szanującego się mieszkańca Krakowa. Na zawartość mieszczańskich sakiewek polowała wyspecjalizowana grupa złodziei, czyli rzezimieszkowie. Zapraszamy na rodzinne warsztaty krawieckie, podczas których wspólnie uszyjemy kolorowe mieszki i sakiewki, w których będziemy mogli przechowywać rozmaite skarby. Do warsztatów można dołączyć w dowolnym momencie.
Prowadzenie: Grzegorz Pasieka i Adrian Tylek/MK
Cena: 20,00 zł od dziecka (jeden opiekun wstęp bezpłatny)
Zapisy: COZ
Limit: 20 osób

17.00
Ekspedycja do Krainy Deszczowców!
Mamma mia! Profesor Baltazar Gąbka zaginął! Na szczęście na ratunek rusza ekspedycja Smoka Wawelskiego, której my również staniemy się częścią. Zwiedzimy wystawę, na której poszukamy legendarnego założyciela Krakowa, księcia Kraka, i niemniej słynnego postrachu miasta – Smoka Wawelskiego. Na koniec zobaczymy ich w nieco innej odsłonie – jako bohaterów kultowej bajki, której część wspólnie obejrzymy. Na wytrwałych widzów czekają upominki.
Miejsce: sala Miedziana
Cena: 20,00 zł od dziecka (jeden opiekun wstęp bezpłatny)
Limit: 100 osób
Zapisy: COZ

Dla wszystkich

11.00
Wystrojone Krzysztofory – tematyczne oprowadzanie po wystawie stałej Kraków od początku, bez końca
Przez wieki na ulicach Krakowa można było zobaczyć rozmaite stroje, noszone na co dzień i od święta przez mieszkańców naszego miasta. Strój uznawany był powszechnie za wyznacznik stanu społecznego, ale także odzwierciedlał zmiany i trendy dochodzące do głosu na przestrzeni wieków. Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie stałej Kraków od początku, bez końca, podczas którego nie tylko zwiedzimy sale wystawowe, ale także, zakładając na siebie kopie historycznych okryć, będziemy mogli się udać w podróż po dawnej krakowskiej modzie.
Prowadzenie: Justyna Kasińska/MK
Cena: 1,00 zł
Limit: 25 osób
Zapisy: COZ

13.00
Krzysztoforskie zakamarki
Przez stulecia pałac Krzysztofory odwiedzały rozmaite persony. Przez krzysztoforskie krużganki niejednokrotnie przechodzili goście bawiący na balach w sali Baltazara Fontany. Słychać tu było również stukot żołnierskich obcasów w czasach, kiedy Krzysztofory były koszarami dla legionistów. Zapraszamy na zwiedzanie, podczas którego zobaczymy nie tylko wystawę stałą Kraków od początku, bez końca, ale także poznamy bogatą historię samego pałacu Pod Krzysztofory. Zajrzymy w różne krzysztoforskie zakamarki i pałacowe wnętrza, które na co dzień są niedostępne. Zapraszamy do wspólnego odkrywania Krzysztoforów i związanych z nimi historii.
Prowadzenie: Walery Bubień/MK
Cena: 1,00 zł
Limit: 25 osób
Zapisy: COZ

15.00
Czy ubranie ma „płeć”?
Na ulicach Krakowa spotkać można o każdej porze dnia i nocy ludzi spacerujących, idących, biegnących… Czasem w ubraniach iście wakacyjnych, czasem w garniturach sugerujących biznes, czasem w artystycznych stylizacjach, czasem nadążających za modą a innym razem będące w opozycji do niej… Niezależnie o której wersji ubioru mowa, w tłumie - w ułamku sekundy dostrzegamy atrakcyjnie ubranego mężczyznę, pięknie ubraną kobietę. Ale… Jakie właściwie ubiory są przynależne kobietom - a jakie mężczyznom i czy w historii czasem te ubiory „zamieniały się” miejscami? Czy istnieją męskie spódnice? Kiedy kobiety zaczęły zakładać spodnie? Które elementy ubioru symbolizowały płeć? Skąd się wziął garnitur? Jak się zmieniała koncepcja sukienki? Zapraszamy na wykład prof. Lucyny Rotter – wykładowczyni Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, zajmującej się historią ubiorów i kostiumologią, która przybliży nam dzieje krakowskiej mody.
Miejsce: sala Miedziana
Prowadzenie: prof. Lucyna Rotter
Limit: 100 osób
Wstęp bezpłatny, bez konieczności zapisów

28 lipca (niedziela)

Imieniny Krzysztoforka – oferta dla rodzin z dziećmi:

11.00
Czarodziejska bitwa na… stroje! – przedstawienie dla dzieci
Co to za niezwykłe zdarzenie! Dwaj wielcy czarnoksiężnicy toczą pojedynek! Pan Twardowski przybył do pałacu Krzysztofory na zaproszenie swojego druha, Krzysztofora Wielkiego. Jak to zwykle między czarnoksiężnikami bywa, poróżnili się o to, który z nich ma piękniejszy strój. Każdy z nich postanowił, więc zebrać swój orszak i udowodnić, że to on zasługuje na miano mistrza elegancji.
Zapraszamy na wyjątkowy spektakl, podczas którego uczestnicząca w nim publiczność zostanie podzielona na dwie drużyny, którym przewodzić będą czarnoksiężnicy. Obie drużyny zostaną przebrane w stroje, by następnie wziąć udział w czarodziejskim pojedynku. Co z tego wyniknie, dowiemy się w trakcie przedstawienia.
Prowadzenie: Teatr Otwarty
Cena: 20,00 zł od dziecka (jeden opiekun wstęp bezpłatny)
Zapisy: COZ
Limit: 100 osób

W niedzielę odwiedzi nas także gość specjalny, którym będzie… Krzysztoforek. Najbardziej znanego mieszkańca Krzysztoforów będzie można spotkać na wystawie oraz w pałacowych zakamarkach. Zapraszamy do zabawy i wspólnych zdjęć z Krzysztoforkiem!

Dla wszystkich

11.00
Wystrojone Krzysztofory – tematyczne oprowadzanie po wystawie stałej Kraków od początku, bez końca

Przez wieki na ulicach Krakowa można było zobaczyć rozmaite stroje, noszone na co dzień i od święta przez mieszkańców naszego miasta. Strój uznawany był powszechnie za wyznacznik stanu społecznego, ale także odzwierciedlał zmiany i trendy dochodzące do głosu na przestrzeni wieków. Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie stałej Kraków od początku, bez końca”, podczas którego nie tylko zwiedzimy sale wystawowe, ale także, zakładając na siebie kopie historycznych okryć, będziemy mogli się udać w podróż po dawnej krakowskiej modzie.
Prowadzenie: Justyna Kasińska/MK
Cena: 1,00 zł
Limit: 25 osób
Zapisy: COZ

12.00
Nie tylko chłopomania – oprowadzanie po wystawie Wincentego Wodzinowskiego
Krakowskie chusty, kolorowe gorsety, sukmany. Nikt inny nie potrafił jak Wincenty Wodzinowski oddać ich piękna na swoich obrazach. Czy jednak tylko tematy wiejskie interesowały wspomnianego artystę? Podczas zwiedzania przyjrzymy się twórczości tego niegdyś cenionego przez krytykę, a dzisiaj nieco zapomnianego artysty.
Prowadzenie: Tomasz Karżewicz/MK
Cena: w cenie biletu wstępu na wystawę czasową
Limit: 25 osób
Zapisy: COZ

16.00
Współczesna elegancja, na co dzień i od święta - spotkanie z Jerzym Turbasą
Na czym polega współczesna elegancja? Od czego zaczyna się dobranie garnituru? Jakimi cechami powinien się wykazywać dobry krawiec? Zapraszamy na spotkanie z mistrzem krawiectwa, Jerzym Turbasą, który zdradzi arkana swojego rzemiosła oraz opowie, jak to jest ubierać legendy takie, jak Andrzej Wajda, Stanisław Lem czy Czesław Miłosz. Na koniec zaprosimy na tradycyjny słodki poczęstunek.
Prowadzący: Witold Turdza
Miejsce: sala Miedziana
Wstęp bezpłatny, bez konieczności zapisów

18.00
Pokaz mody strojów historycznych

Jak zmieniała się moda na przestrzeni wieków? Co noszono w renesansie, a co w wieku XIX? Tego wszystkie dowiemy się podczas wydarzenia, jakim będzie otwarty pokaz mody strojów historycznych. Zachęcamy do przybycia w strojach historycznych i zaprezentowania ich w wyjątkowych wnętrzach Pałacu Krzysztofory. Osoby chcące wziąć udział w wydarzeniu prosimy wcześniej o kontakt: krzysztofory@muzeumkrakowa.pl lub pod numerem telefonu 12-619-23-35.
Prowadzący: Szkoła Tańca Jane Austen
Miejsce: sala Baltazara Fontany
Wstęp bezpłatny, bez konieczności zapisów

19.00–21.00
Koronki i koafiury, czyli bal w strojach historycznych
Zapraszamy do wspólnej zabawy w wyjątkowych wnętrzach najpiękniejszej sali Pałacu Krzysztofory – sali Baltazara Fontany. Bal będzie okazją do zaprezentowania wspaniałych toalet, którymi szczycili się dawni mieszkańcy naszego miasta. Podobnie jak kiedyś goście Krzysztoforów, tak i my spędzimy miło czas przy dźwiękach kontredansa i kotyliona. Zapraszamy do przybycia w strojach z epoki, mając nadzieję, że w Krzysztoforach odżyje klimat tych niezwykłych czasów, a my staniemy się ich częścią.
Prowadzący: Szkoła Tańca Jane Austen
Cena: 30 zł od osoby
Limit: 50 osób
Zapisy: COZ
Najważniejsze informacje
Informacje ogólne:
– wstęp wolny dla Krzysztofów (po okazaniu dowodu osobistego)
– 27 i 28 lipca wstęp na wystawę stałą Kraków od początku, bez końca w cenie 1,00 zł
– tradycyjny słodki poczęstunek na koniec wydarzenia
Informacje organizacyjne
Informacje o wydarzeniach oraz zapisy: Centrum Obsługi Zwiedzających, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Powiązane oddziały

Powiązana wystawa