Bilety onlineDeklaracja dostepnościENDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
W najbliższy poniedziałek, 17 stycznia nie będzie dostępu do Pałacu Krzysztofory od strony Rynku Głównego. Proszę o korzystanie w tym dniu z bramy od ulicy Szczepańskiej.

Kraków od początku, bez końca

Kurator wystawy
Kamil Stasiak
Ceny biletów na wystawę
Bilet normalny 28.00 zł
Bilet ulgowy 24.00 zł
Bilet rodzinny 56.00 zł
Bilet grupowy 24.00 zł
Bilet grupowy ulgowy 22.00 zł
Karta Dużej Rodziny (bilet normalny) 14.00 zł
Krakowska Karta Rodzinna (bilet normalny) 14.00 zł
Karta Kraków dla Rodziny "N" (bilet normalny) 14.00 zł
Karta Kraków dla Rodziny "N" (bilet ulgowy) 12.00 zł
Legitymacja Działacza Opozycji (zamieszkały na terenie Krakowa) 1.00 zł

Na nowej wystawie stałej w Pałacu Krzysztofory historia, magia i legenda splatają się z codziennością i współczesnością, tworząc różnorodną, barwną i intrygującą opowieść. Bo taki właśnie jest Kraków.

Dlaczego Kraków od początku, bez końca? „Od początku” nie wymaga chyba wyjaśnień. „Bez końca”, bo miasto ma tyle historii i kontekstów, że nie sposób opowiedzieć o wszystkim. „Bez końca”, bo choć opowieść doprowadziliśmy do współczesności, to przecież miasto trwa dalej, wciąż zmieniając swoje oblicze. „Bez końca”, bo mamy nadzieję, że ekspozycja będzie inspiracją dla dalszego odkrywania miasta: w trakcie spacerów po jego ulicach, na stronach książek i podczas przygotowanych przez Muzeum Krakowa wydarzeń.

W przeszłość Krakowa wnikniemy dzięki kilkuset eksponatom z kolekcji Muzeum Krakowa. Wśród nich znajdą się te szczególnie krakowskie, jak strój Lajkonika, szopka krakowska, czy maszkarony; te szczególnie związane z lokalnymi instytucjami, jak srebrny kur Bractwa Kurkowego z XVI w., pierścień i berełko burmistrzów krakowskich z tego samego stulecia, lada Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej z XVIII w., ale również dzieła sygnowane nazwiskami Jana Matejki, Józefa Mehoffera, Zofii Stryjeńskiej, Jacka Malczewskiego, Wojciecha Weissa czy Wlastimila Hoffmana. Zwiedzający Krzysztofory będą mieli też okazję wejścia do… szopki krakowskiej, a dokładniej to do jej przeskalowanej wersji, współtworzonej przez szopkarzy.

Otwarcie wystawy Kraków od początku, bez końca to ostatni akcent realizowanego przez Muzeum Krakowa projektu „Krzysztofory od nowa – Muzeum Kompletne: modernizacja i remont konserwatorski Pałacu pod Krzysztofory wraz z przystosowaniem jego funkcji do realizacji zadań nowoczesnego, wielofunkcyjnego obiektu muzealnego”. W 85% (ponad 29 mln zł) został on zrealizowany dzięki Funduszom Europejskim, a konkretnie VIII Osi Priorytetowej – Ochrona Dziedzictwa Kulturowego i Rozwój Zasobów Kultury w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Pozostałe 15% kosztów inwestycji pokryła Gmina Miejska Kraków.

W zabytkowych wnętrzach poddanego renowacji pałacu w lipcu tego roku oddano do użytku nowoczesne muzeum obejmujące przestrzenie wystawiennicze, biblioteczno-archiwalne, edukacyjne, administracyjne, handlowe i gastronomiczne, co w pełni uzasadnia określenie „Muzeum Kompletne”. Prezentowane tu będą między innymi dziedzictwo i historia miasta oraz samego pałacu. Ponadto w odnowionej siedzibie będą odbywać się koncerty, spotkania literackie, debaty, lekcje i warsztaty edukacyjne.
Kurator wystawy
Kamil Stasiak
Ceny biletów na wystawę
Bilet normalny 28.00 zł
Bilet ulgowy 24.00 zł
Bilet rodzinny 56.00 zł
Bilet grupowy 24.00 zł
Bilet grupowy ulgowy 22.00 zł
Karta Dużej Rodziny (bilet normalny) 14.00 zł
Krakowska Karta Rodzinna (bilet normalny) 14.00 zł
Karta Kraków dla Rodziny "N" (bilet normalny) 14.00 zł
Karta Kraków dla Rodziny "N" (bilet ulgowy) 12.00 zł
Legitymacja Działacza Opozycji (zamieszkały na terenie Krakowa) 1.00 zł

Informacja o finansowaniu

„Krzysztofory od nowa – Muzeum Kompletne: modernizacja i remont konserwatorski Pałacu Krzysztofory wraz z przystosowaniem jego funkcji do realizacji zadań nowoczesnego, wielofunkcyjnego obiektu muzealnego.”
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach działania 8.1 oś priorytetowa VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020.

Powiązane aktualności