Kraków – od osady przedlokacyjnej do współczesnego Krakowa

typ zajęć:
czas trwania:
Rezerwacje i terminy
Zapisy na zajęcia przyjmowane są najpóźniej na trzy dni przed planowanym terminem lekcji, w zależności od dostępności wolnych terminów.
Zgłoszenia prosimy kierować na adres e-mail: zdalnelekcje@muzeumkrakowa.pl

Zajęcia on-line

Przez stulecia Kraków odgrywał wyjątkową rolę – był nie tylko siedzibą władców oraz ważnym ośrodkiem sakralnym, lecz także istotnym centrum kulturowym i gospodarczym. Rozwój, a następnie także kres świetności Krakowa i związane z tym zjawiska, mogą posłużyć jako uniwersalny przykład dla opowieści o rozkwicie i upadku I Rzeczpospolitej. Podczas zajęć zostanie przedstawiony przestrzenny i urbanistyczny rozwój Krakowa od czasów przedlokacyjnych aż po XX wiek, kiedy dzięki m.in. realizacji idei Wielkiego Krakowa i powstaniu Nowej Huty ukształtowało się ostatecznie współczesne Miasto Kraków. Podczas zajęć uczestnicy poznają m.in. takie pojęcia jak gród, lokacja, jurydyka, aglomeracja, urbanizacja.
Najważniejsze informacje:
typ zajęć: