Praca oddziałów Muzeum Krakowa podczas weekendu majowego. Link

35 lecie ZHR: wystawa „Harcerskie drogi do niepodległości 1910 - 1989”

Czarno-biała fotografia. Mężczyźni z chorągwiami.

Zapraszamy na wystawę, która ukazuje harcerską służbę Bogu, Polsce i bliźnim. Ekspozycja towarzyszy VII Konferencji z cyklu „Album Historyczny” 35 lat ze 114 lat tradycji – w trzydziestopięciolecie powstania ZHR.

Wystawa wpisuje się w obchody rocznic powstania ruchu skautowego na ziemiach polskich, utworzenia Związku Harcerstwa Polskiego, odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. i odzyskania wolności w 1989 r. oraz powstania Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Wędrujmy po drogach wiodących do niepodległości, umacniając naszą harcerską tożsamość. Kolejne plansze ukazują dzieje harcerstwa polskiego w marszu do niepodległości 1918 i 1989 r. Naszą wystawę kończymy na przełomie 1989 i 1990 r., ale historia harcerstwa w wolnej III Rzeczpospolitej toczy się dalej. Czuwajmy, pamiętając o naszej tradycji, tożsamości oraz historii, żyjąc zgodnie z Prawem i Przyrzeczeniem Harcerskim.

Wystawa „Harcerskie drogi do niepodległości 1910 - 1989”

Instytucja przygotowująca: Instytut Pamięci Narodowej / Oddział w Krakowie
Autorzy: dr Grzegorz Baziur i Katarzyna Łysak
Termin: 23 marca - 7 kwietnia 2024

VII Konferencja z cyklu „Album Historyczny” 35 lat ze 114 lat tradycji – w trzydziestopięciolecie powstania ZHR

W programie konferencji:
Tradycje ruchu harcerskiego
Korzenie ZHR – KIHAM, Ruch Harcerski i harcerstwo niezależne
Powstanie ZHR i ZHP (r.z.1918)
Dokonania i dorobek ZHR (1989-2024) i ZHP (r.z.1918) (1989-1992)
Czarno-biała fotografia. Mężczyźni z chorągwiami.