Bilety onlineMuzeum dostępne
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

80 rocznica likwidacji getta w Krakowie

Apteka pod Orłem zaprasza na wydarzenia i wystawę plenerową w ramach 80 rocznicy likwidacji getta w Krakowie.

W 2023 roku obchodzimy 80. rocznicę brutalnej likwidacji krakowskiego getta. Gdy nad ranem 13 marca oddziały Sonderdienstu wkroczyły na teren dzielnicy – nikt nie spodziewał się, że akcja będzie kosztowała życie kilku tysięcy Żydów. Funkcjonujące od dwóch lat getto zostało zniszczone w ciągu 48 godzin – i choć ,,prace” oczyszczające na jego terenie trwały do końca roku, to właśnie marzec 1943 roku uważa się za koniec funkcjonowania ,,żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej” w Krakowie.

Muzeum Krakowa postanowiło uczcić tę wyjątkowo dramatyczną rocznicę poprzez serię wydarzeń edukacyjnych oraz trzy wystawy – jedną plenerową i dwie czasowe. Przez cały marzec krakowianie będą mogli uczestniczyć w spacerach, podczas których zostanie im przedstawiona historia likwidacji krakowskiego getta ze szczególnym uwzględnieniem miejsc z nią związanych. Ponadto w oddziale Apteka pod Orłem odbędą się dwa wykłady przybliżające historię krakowskiego getta.

Przez cały marzec na placu Bohaterów Getta będzie obecna wystawa plenerowa pt. ,,Getto przestało istnieć. W 80. rocznicę likwidacji żydowskiej dzielnicy”, przygotowana w wersji polsko i angielskojęzycznej. Będzie ona jedynie elementem oferty wystawienniczej przygotowanej przez Muzeum. Na zwiedzających w oddziałach muzealnych będą czekać jeszcze dwie inne wystawy. W Muzeum Podgórza zostanie udostępniona wystawa pt. ,,Zanim wyrosły mury. Żydzi w Podgórzu”, opisująca przedwojenną historię podgórskich Żydów. Z kolei w oddziale Fabryka Emalia Oskara Schindlera pod koniec marca zostanie otwarta wystawa pt. ,,Przetłumaczyć rzeczy nieludzkie”, opowiadająca o tużpowojennych próbach rozrachunku ludności żydowskiej z tragicznym doświadczeniem okupacji niemieckiej w Krakowie.

Oficjalnym obchodom związanym z 80. rocznicą likwidacji krakowskiego getta będzie towarzyszyć wystawa plenerowa pt. ,,Getto przestało istnieć. W 80. rocznicę likwidacji żydowskiej dzielnicy”. Podzielona na tematyczne części przedstawi nie tylko właściwy okres likwidacji getta, ale również sytuację w dzielnicy przed akcją marcową.

Dopełnieniem narracji na wystawie będzie przedstawienie historii wybranych ofiar oraz sprawców, możliwych sposobów na wydostanie się z krakowskiego getta podczas jego likwidacji oraz historii tego miejsca po akcji marcowej.

Wystawa zostanie zlokalizowana nieopodal zrekonstruowanego budynku dworca na Placu Bohaterów Getta, czyli okupacyjnym Umschlagplatzu, z którego tysiące Żydów wysłano na śmierć do obozu zagłady w Bełżcu, a podczas likwidacji – do obozu Auschwitz-Birkenau.

Wystawa będzie dostępna przez cały marzec.

Poszczególne wydarzenia w ramach rocznicy, znajdą Państwo w kafelkach poniżej.

Zapraszamy serdecznie!

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Powiązane oddziały