Finał konkursu historycznego „Czy znasz Kraków?”, „Kraków w latach 1945-1989”

Konkurs „Czy znasz Kraków?” to najstarszy i najbardziej prestiżowy konkurs wiedzy historycznej o Krakowie. Został zapoczątkowany w 1961 r. z inicjatywy Wydziału Kultury i Sztuki Miejskiej Rady Narodowej, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Redakcji „Echa Krakowa” i Młodzieżowego Domu Kultury (obecnego Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana). W 1966 r. Leszek Ludwikowski, dyrektor ds. naukowych Muzeum Historycznego, zapoczątkował coroczny konkurs adresowany do młodzieży szkół średnich z Krakowa i województwa krakowskiego. Od 1997 r. patronat nad konkursem objęła Rada Miasta Krakowa. Organizatorami wydarzenia są: Muzeum Krakowa i Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana.
        Finał tegorocznej konkursu wiedzy o Krakowie dla młodzieży szkół ponadpodstawowych odbył się w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory w Muzeum Krakowa w dniu 13 maja 2024 r.
        Uczestnicy finału zostali wyłonieni po eliminacjach konkursowych, które odbyły się 8 kwietnia 2024 r.
        W kategorii indywidualnej laureatami konkursu zostali następujący uczestnicy:
I miejsce: Stanisław Podstawski, Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Fundacji Królowej Świętej Jadwigi w Kętach.
II miejsce: Gabriel Jędryka, V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.
III miejsce: Gabriela Siwek, XLII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie.
       W kategorii drużynowej laureatami konkursu zostali następujący uczestnicy:
I miejscezajęła drużyna w składzie: Piotr Pomykała, Wojciech Klimek, Michał Pomykała, V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego.
II miejscezajęła drużyna w składzie: Kamila Kramarczuk, Julia Rogowska, Amelia Gawlak, V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego.
III miejsce zajęła drużyna w składzie: Gabriela Guzik, Zuzanna Konieczny, Gabriel Jędryka, V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego.

Nagrody i upominki w konkursie ufundowało Muzeum Krakowa, Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana oraz Wydawnictwo Literackie.