Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Strona korzysta z ciasteczek!

Fort pancerny nr 52 a Jugowice nominowany w konkursie Zabytek Zadbany

Kolorowe zdjęcie mężczyzny na tle fortu

Z przyjemnością informujemy, że Fort pancerny nr 52 a Jugowice, w którym mieści się Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, został nominowany w konkursie Zabytek Zadbany.

Organizatorami konkursu są Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalny Konserwator Zabytków, a procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa. Celem konkursu jest promocja właściwej opieki nad zabytkami oraz propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków.

Fort Jugowice został nominowany w kategorii Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu, wraz z cmentarz z czasu pierwszej wojny światowej w Błoniu, wieżą widokową wraz z otoczeniem w Cedyni oraz lapidarium na dawnym cmentarzu ewangelickim w Dołujach. Renowację i rozbudowę fortu przeprowadził Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie.

Zabytek Zadbany to ogólnopolski konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa. Celem konkursu jest promocja postaw właściwej opieki nad zabytkami oraz propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków.

Do konkursu zgłoszono w tym roku 100 zabytków, a po ocenie formalnej zakwalifikowało się 88 obiektów z 16 województw. W sześciu kategoriach nominowano po maksymalnie cztery obiekty. Laureatów konkursu poznamy podczas uroczystej gali w listopadzie tego roku.
Kolorowe zdjęcie mężczyzny na tle fortu

Powiązane oddziały