Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Strona korzysta z ciasteczek!

Konkurs „Na fundamencie krzyża. Historia Kościoła w Nowej Hucie”. Przedłużenie terminu do do 22 stycznia

Szanowni Państwo, przedłużamy termin zgłoszeń do do 22 stycznia. Muzeum Nowej Huty – oddział Muzeum Krakowa zaprasza uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału konkursie „Na fundamencie krzyża. Historia Kościoła w Nowej Hucie”.

Tematem tegorocznej edycji Konkursu będą „Bieńczyce – od wsi kościelnej do Arki Pana”, co ma związek z przypadającą w 2024 roku rocznicą 800-lecia pierwszej wzmianki źródłowej o Bieńczycach.
Wieś ta od XIV w. do 1948 r. należała do kolegiaty św. Floriana na Kleparzu i stanowiła uposażenie profesorów Akademii Krakowskiej. W XVIII w. dzierżawił ją kanonik katedry wawelskiej, a zarazem działacz okresu Oświecenia, Hugo Kołłątaj (1750 – 1812 ). Od 1910 r. mieszkały tu ss. Szarytki, a podczas I wojny światowej bieńczycki dworek zakupił ks. Płonka z Raciborowic i przekazał go założonemu przez zakonnice Stowarzyszeniu Dzieci Maryi. Miejsce to szybko stało się ośrodkiem życia kulturalnego i religijnego wsi. Dziś stoi tu kościół Matki Bożej Królowej Polski czyli słynna „Arka Pana”.
W konkursie mogą brać udział drużyny liczące od 2 do 4 osób, uczęszczających do jednej szkoły. Formuła konkursu będzie obejmowała 2 etapy: drużynowe przygotowanie trwającej 60-90 sekund, prezentacji Bieńczyc na Instagramie oraz drużynowy udział w grze miejskiej. Finał konkursu będzie miał miejsce 26 kwietnia 2024 r. w Muzeum Nowej Huty. A w ramach przygotowań do konkursu Muzeum zaprasza uczestników na wydarzenia związane z jego tematyką:
1. Zwiedzanie „Arki Pana”. Termin w dn. 24 i 31.01.2024 r.
2. Wizyta w archiwach kościoła św. Floriana oraz Muzeum ss. szarytek przy ul. Warszawskiej, powiązana z możliwością zobaczenia oryginalnych dokumentów dotyczących Bieńczyc od XVI do pocz. XX w. Termin w dniach 7 i 28.02.2024 r.
3. Spacer po zachowanych przy „Arce Pana” reliktach wsi Bieńczyce oraz miejscach gdzie toczyły się walki uliczne na os. Przy Arce i „Złotej Jesieni”. Termin 13 i 20.03.2024 r.

Chęć udziału w Konkursie należy zgłaszać mailowo na adres nowahuta@muzeumkrakowa.pl  (w temacie wiadomości prosimy wpisać: „Konkurs Na fundamencie Krzyża”).
W zgłoszeniu prosimy o podanie nazwy szkoły, nazwy drużyny oraz liczby uczniów biorących udział w Konkursie w ramach drużyny. Zgłoszenia będą przyjmowane do 22 stycznia (poniedziałek) do godz. 23.59.

Konkurs objęty honorowym patronatem Rady Miasta Krakowa jest organizowany we współpracy we współpracy z: czasopismem „Głos – Tygodnik Nowohucki”, Radą Dzielnicy XVI Bieńczyce, parafią św. Floriana, klasztorem ss. szarytek w Krakowie i parafią Matki Bożej Królowej Polski w Bieńczycach.

Regulamin konkursu " Na fundamencie Krzyża..."

Powiązane oddziały