Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Strona korzysta z ciasteczek!

Konkursy „Najpiękniejszy dziecięcy orszak Lajkonika” oraz „Mój Lajkonik 2023”

Kolorowa grafika. Lajkonik w tradycyjnym stroju na niebieskim tle.

Muzeum Krakowa zaprasza do wzięcia udziału w konkursach towarzyszących tegorocznemu Pochodowi Lajkonika!

Pochód Lajkonika to jedna z najstarszych i najpiękniejszych tradycji Krakowa, która od kilku wieków przyciąga tłumy widzów. Co roku w oktawę Bożego Ciała barwny orszak włóczków i Tatarów prowadzony przez jeźdźca na sztucznym koniku przemierza trasę między Zwierzyńca do Rynku Głównego w rytmie krakowskich melodii. Każdy z widzów oczekuje na uderzenie buławą od Lajkonika, co ma przynieść szczęście na cały kolejny rok.

W dniu 15 czerwca 2023 roku lajkonikowy orszak przemierzy przy dźwięku krakowskich melodii w wykonaniu kapeli Mlaskoty od lat niezmienioną trasę: od ulicy Senatorskiej, do Klasztoru Sióstr Norbertanek, następnie ulicami Kościuszki i Zwierzyniecką pod Filharmonię Krakowską, następnie ulicą Franciszkańską i Grodzką do Rynku Głównego, gdzie o godzinie 20.00 na scenie pod Wieżą Ratuszową ma miejsce finałowy taniec Lajkonika i odebranie „haraczu” z rąk Prezydenta Miasta.

Tegorocznemu Pochodowi Lajkonika towarzyszą dwa konkursy dla najmłodszych.

Konkurs na „Najpiękniejszy dziecięcy orszak Lajkonika”

W ramach pierwszego konkursu na „Najpiękniejszy dziecięcy orszak Lajkonika” zapraszamy serdecznie grupy przedszkolne oraz uczniów klas I, II, III i IV szkół podstawowych do zaprezentowania inscenizacji pochodu Lajkonika przy wykorzystaniu własnych strojów i rekwizytów, a także programu choreograficznego. Uczestnicy mogą zaprezentować się na dziedzińcu klasztoru Sióstr Norbertanek na Zwierzyńcu ul. T. Kościuszki 88, godz. 13.30-14.45 na bulwarze Rodła w Krakowie, godz. 16.00-16.45. 1. Nauczyciele, wychowawcy lub opiekunowie powinni zgłosić udział w konkursie grupy przedszkolnej lub szkolnej w terminie do dnia 14 czerwca 2023 r. mailowo na adres: folklor@muzeumkrakowa.pl W tytule maila należy wpisać: „Najpiękniejszy orszak Lajkonika”.

Konkurs „Mój Lajkonik 2023”

Drugi konkurs zatytułowany jest „Mój Lajkonik 2023”. Praca konkursowa polega na wykonaniu rysunku postaci Lajkonika, orszaku lub nawiązującego do legendy o Lajkoniku. Konkurs prowadzony jest w dwóch kategoriach wiekowych: od 4 do 7 lat (dzieci urodzone w 2016) oraz od 8 do 10 lat (dzieci urodzone w 2013). Praca konkursowa może być wykonana dowolną techniką plastyczną (np. ołówek, kredka, farby plakatowe, akwarela, tempera, pastele suche, pastele olejne, collage) lub w programie do tworzenia prezentacji multimedialnych PowerPoint. Do konkursu dopuszcza się wyłącznie formy plastyczne płaskie. Praca konkursowa powinna zostać sfotografowana i zdjęcie tej pracy w formacie jpg lub plik PowerPoint powinno zostać przesłane przez rodzica, opiekuna prawnego lub reprezentanta placówki edukacyjnej  w nieprzekraczalnym terminie do dnia 9 czerwca 2023 r. w formie elektronicznej na adres e-mail: folklor@muzeumkrakowa.pl. W temacie wiadomości należy wpisać: „Konkurs Mój Lajkonik”.
Regulaminy konkursów do pobrania znajdują się poniżej.
Na zwycięzców w obu konkursach czekają nagrody rzeczowe i lajkonikowe upominki!

Partnerzy wydarzenia:

  • Cracovia Danza
  • Fundacja Ardente Sole
  • Fundacja Osada nad Wisłą
  • Karczma Smil’y, bar Nienasycenie
  • Teatr Walki Leszka Galicy
Kolorowa grafika. Lajkonik w tradycyjnym stroju na niebieskim tle.

Regulaminy konkursów

Mecenas Muzeum oraz Główny Partner Wydarzenia:

Logo Wodociągi Miasta Krakowa S.A.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Powiązane oddziały

Powiązane aktualności