Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
W związku z trwającymi przygotowaniami do pierwszej monograficznej wystawy poświęconej twórczości artystycznej Wincentego Wodzinowskiego, poszukujemy prac i pamiątek związanych z artystą. Link
Strona korzysta z ciasteczek!

Medal św. Józefa dla Muzeum Krakowa i Marka Mędrali

Kolorowa fotografia z uroczystości wręczenia nagrody

Informacja na temat otrzymanej nagrody

W Bazylice Bożego Ciała wręczono 25 czerwca 2020 r. nagrody św. Józefa za rok 2019, przyznawane przez Małopolski Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych i Małopolską Izbę Budowlanych.

W Bazylice Bożego Ciała wręczono 25 czerwca 2020 r. nagrody św. Józefa za rok 2019, przyznawane przez Małopolski Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych i Małopolską Izbę Budowlanych. Nagrodzono Muzeum Krakowa – „za wielką dbałość o dziedzictwo rzemiosła krakowskiego” oraz Marka Mędralę, prezesa Małopolskiej Izby Budowlanych – „za wkład pracy w odbudowę samorządu zawodowego budowlanych”. 
 
- Staramy się, bo i gmina Kraków macza w tym palce, nagrodzić zawsze tych, którzy wnoszą widoczny, duży wkład do miasta . Dzisiejsi laureaci to instytucja i osoba, które w bardzo różnych dziedzinach działają, ale - że tak to ujmę - związanych z budownictwem. Muzeum Krakowa dba o dziedzictwo miasta, między innymi waszego cechu. Dziedzictwo dziedzictwem ale budować trzeba także współcześnie i tym właśnie zajmuje się Marek Mędrala – mówił wręczając nagrody Prezydent  Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski.  
 
Laureatom pogratulował też Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Sławomir Pietrzyk, który przekazał im również listy gratulacyjne od Rady Miasta Krakowa. 
 
„Chociaż Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zostało powołane do życia 121 lat temu, to w ciągu 30 lat odrodzonego samorządu przechodzi swój największy rozkwit i jest chlubą dla miasta. Każdemu miastu życzę tak wspaniałego muzeum miejskiego jak nasze Muzeum Krakowa!” – czytamy w liście skierowanym przez Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa dr. Dominika Jaśkowca do Dyrektora Muzeum Krakowa dr. Michała Niezabitowskiego. 
 
- Serdecznie dziękuję w imieniu społeczności Muzeum Krakowa za to niezwykle ważne odznaczenie. Cieszymy się podwójnie, bo to odznaczenie mieszczańskie, a my bardzo mocno próbujemy zrozumieć, co to dzisiaj znaczy być mieszczaninem – mówił dyrektor Niezabitowski.  
 
Pierwszy Medal św. Józefa, wykonany według projektu prof. Jerzego Nowakowskiego, wręczono 19 marca 2000 roku papieżowi Janowi Pawłowi II. Od 2002 r. przyznawane są po dwa medale – jeden otrzymuje członek organizacji, drugi – osoba lub instytucja zasłużona dla Krakowa. Wyróżnienia są zwykle wręczane 19 marca, w dniu patrona miasta św. Józefa. Tegoroczna uroczystość była czterokrotnie - z powodu epidemii – przesuwana.
Kolorowa fotografia z uroczystości wręczenia nagrody