„Miesiąc Krakowianek 2023” w Muzeum Krakowa
W związku z udziałem w ogólnomiejskim projekcie „Krakowianki” pod auspicjami Miasta Krakowa, Muzeum Krakowa zaprasza w marcu na wydarzenia odbywające się w ramach festiwalu „Miesiąca Krakowianek 2023”.
Serdecznie zapraszamy do udziału.
Projekt Miesiąc Krakowianek 2023 na stronie Miasta Krakowa: Krakowianki
„Miesiąc Krakowianek 2023” w Muzeum Krakowa PROGRAM WYDARZENIA
Kamienica Hipolitów
Nie wszystkie kobiety miały tyle szczęścia, by urodzić się arystokratkami, dziedziczkami czy chociaż bogatymi mieszczkami. Niektóre z nich musiały codziennie ciężko pracować, by utrzymać siebie i swoją rodzinę. O takich właśnie szarych kobietach, których było tak wiele, chcemy opowiedzieć w trakcie wykładu. Przyjrzymy się różnym grupom zawodowym, między innymi służącym, robotnicom, guwernantkom i nauczycielkom. Rozmawiając o kobietach pracujących, powiemy także kilka słów o tym, jak sytuacja ekonomiczna kobiet wygląda współcześnie.
Termin: 8 marca (środa), godz. 17.00
Prowadzący: Małgorzata Kuciel (MK) we współpracy z Centrum Praw Kobiet
Udział bezpłatny
Na szkle malowane – warsztaty dla dorosłych
Mówiąc o historii sztuki, nie sposób nie wspomnieć wątku kobiecego, czyli HERstorii sztuki. Kobiety były zarówno muzami artystów, jak i same tworzyły swoje dzieła, o czym dziś niewielu już pamięta. Wśród zagranicznych nazwisk pojawiają się także polskie malarki - Olga Boznańska czy Anna Bilińska-Bohdanowiczowa, które odniosły międzynarodowy sukces. Na naszych warsztatach porozmawiamy o kobietach w sztuce, a także same spróbujemy wcielić się w rolę artystek. Wspólnie wykonamy portrety bliskich nam kobiet. Zajęcia takie są doskonałą okazją do spędzenia czasu razem z mamą, siostrą czy przyjaciółką.
Termin: 19 marca (niedziela), godz. 11.00
Prowadzący: Małgorzata Kuciel, Anna Magiera (MK)
Miejsce: Kamienica Hipolitów, Plac Mariacki 3
Cena: 15 zł/osoby
Konieczność rezerwacji miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35 (tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl)
Być jak Solska – wykład online na profilu FB Kamienicy Hipolitów
Irena Solska uważana była za „egerię modernizmu”. Bez wątpienia stała się muzą wielu artystów – malarzy, pisarzy czy aktorów. Słynęła nie tylko z talentu aktorskiego. Sama projektowała swoje stroje i kostiumy, zachwycając i inspirując. Była nie tylko aktorką – lecz wręcz ikoną początku XX wieku. Zapraszamy na wykład, w którego trakcie nasza prelegentka przybliży postać niesamowitej Ireny Solskiej.
Termin: 3 marca (piątek), godz. 17.00
Prowadzący: dr Agnieszka Kowalska (MK)
Udział bezpłatny
Pałac Krzysztofory
W dniach 8 (środa), 11 i 12 marca (sobota-niedziela) wstęp na wystawę stałą w Pałacu Krzysztofory „Kraków od początku, bez końca” dla kobiet w cenie 1 zł.
„Kobiecy Kraków” – oprowadzenie po wystawie stałej „Kraków od początku, bez końca” w Pałacu Krzysztofory
Często się uważa, że historię piszą mężczyźni. To oni zakładali miasta, stanowili prawo, tworzyli jego kulturę. Czy tak samo było w przypadku Krakowa? Nie mniejszą rolę i zasługi w dziejach naszego miasta odegrały kobiety! Trudno byłoby wyobrazić sobie Kraków bez Wandy, królowej Jadwigi oraz Bony, a także bardziej współczesnych postaci, takich jak Kazimiera Bujwidowa, Olga Boznańska, Zofia Stryjeńska czy Anna Szałapak. W trakcie zwiedzania postaramy się spojrzeć na Kraków z kobiecej perspektywy.
Terminy: 11 i 12 marca (sobota, niedziela), godz. 11.00
Udział w cenie biletu wstępu na wystawę stałą. Dla kobiet udział w oprowadzaniu dla wynosi 1 zł
Prowadzenie: Justyna Kasińska (MK)
Miejsce: Pałac Krzysztofory (Rynek Główny 35)
Konieczność rezerwacji miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35 (tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl)
Królowa Jadwiga – święta, monarcha i filantropka - wykład połączony ze zwiedzaniem wystawy „Kraków od początku, bez końca”
Za jedną z najbardziej barwnych i wpływowych postaci w historii Polski uważa się królową Jadwigę. Historycy opisują jej dokonania nie tylko przez pryzmat małżeństwa z Władysławem Jagiełłą, ale także podkreślają jej ogromne zaangażowanie w sferze politycznej, jak i społecznej. Podczas spotkania skupimy się tej wyjątkowej postaci, która w wieku 11 lat objęła polski tron. Zwiedzimy także stałą wystawę „Kraków od początku, bez końca” i przyjrzymy się zabytkom związanym z monarchinią.
Termin: 15 marca (środa), godz. 17.00
Prowadzenie: Justyna Kasińska (MK)
Miejsce: Pałac Krzysztofory (Rynek Główny 35), sala Miedziana
Udział bezpłatny, bez konieczności rezerwacji miejsca
Ulica Pomorska
Ulica Pomorska, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wykład w ramach programu edukacyjnego „Trasa Pamięci”.
Historia Józefy Machay-Mikowej ps. „Ryś”, która jest symbolem połączenia kruchości, wrażliwości i delikatności kobiecej z nieprawdopodobną siłą charakteru, walecznością i żelazną odwagą. Aktywistka społeczna wrażliwa na biedę i wykluczenie, niezłomna działaczka niepodległościowa, jednocześnie dowcipna i krytyczna, zadziorna kobieta, która w czasie wojny stała się twardą żołnierką, konspiratorką i postawiła świadomie wszystko na jedną szalę. Przebywając w Krakowie, mieszkała u swego brata ks. Machaya na Salwatorze. Została aresztowana 3 maja 1941 r. w jego mieszkaniu i osadzona w więzieniu Montelupich w Krakowie. Podczas śledztwa była torturowana do utraty przytomności. Wielokrotnie była przewożona na przesłuchania i konfrontacje do zakopiańskiej siedziby gestapo „Palace”. Została zamordowana 14 października 1942 r. zastrzykiem fenolu w więzieniu Montelupich. Pochowano ją na cmentarzu Salwatorskim.
Termin: 9 marca (czwartek), godz. 18.00
Prowadzenie: Tomasz Stachów (MK), dr Barbara Zgama (autorka książki „Józefa Machay-Mikowa Orawska męczennica”)
Miejsce: Sala wystawy stałej „Krakowianie wobec terroru” (ul. Pomorska 2)
Udział bezpłatny, bez konieczności rezerwacji miejsca