Bilety onlineMuzeum dostępne
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

Muzeum Nowej Huty w dawnym kinie Światowid z dofinansowaniem z programu FEnIKS

Realizacja planowana jest na lata 2024-2028.

Muzeum Nowej Huty – oddział Muzeum Krakowa zlokalizowane w dawnym kinie Światowid, powstało w 2019 roku poprzez połączenie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (prowadzącego na os. Słonecznym 16 oddział Dzieje Nowej Huty) oraz Muzeum PRL-u w jedną instytucję kultury.

W 2023 roku Muzeum złożyło wniosek o dofinansowanie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego projektu modernizacji i rozbudowy budynku dawnego kina Światowid na potrzeby Muzeum Nowej Huty. Dziś, 6 marca Ministerstwo poinformowało o przyznaniu dofinansowania w wysokości 76 466 590,90 zł z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę w ramach programu FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko). Całkowita wartość projektu (netto) wynosi 99 639 661,46 zł.

Dzięki środkom przyznanych w ramach Programu FEnIKS zostaną przeprowadzone prace, które umożliwią stworzenie w dawnym kinie Światowid nowoczesnego muzeum, atrakcyjnego dla zwiedzających i mieszkańców. Jednym z głównych wyzwań projektu jest konieczność zachowania zabytkowego charakteru budynku dawnego kina Światowid oraz dobudowanie części podziemnej, która spełni wymogi współczesnego wystawiennictwa.

Po zakończeniu projektu, dostępna powierzchnia na cele kulturalne wzrośnie 3-krotnie z obecnych 1575 m2 do prawie 4400 m2, umożliwiając stworzenie nowoczesnej wystawy stałej, przestrzeni na wystawy czasowe, sale edukacyjne oraz miejsca spotkań dla mieszkańców (tzw. „przestrzeń sąsiedzka”). Projekt zakłada także osobne wejście do nadbudowy, w której będzie taras widokowy i kino letnie. Kompleksowa rewitalizacja budynku obejmie także fasadę z rekonstrukcją neonu oraz najbliższą okolicę dawnego kina.

Wystawa stała będzie opowiadała historię Nowej Huty i jej mieszkańców, osadzoną w kontekście PRL-u, ale sięgającą także czasów przed budową dzielnicy i współczesności. Głównymi bohaterami będą nowohucianie, których losy stanowić będą główną oś narracyjną wystawy. Będą również przedstawione wydarzenia o znaczeniu ogólnopolskim na przykładzie Nowej Huty, takie jak stan wojenny czy manifestacje rocznicowe. Nie zabraknie też opowieści o kombinacie i warunkach pracy w nim. Historii Nowej Huty nie da się uczciwie i zrozumiale opowiedzieć bez historii PRL-u. Kombinat i miasto miały być emanacją socjalistycznej ideologii.

Opowieść o Nowej Hucie to historia wyjątkowego projektu społecznego, ideowego, architektonicznego. Na wystawie stałej Muzeum Nowej Huty znajdziemy opowieść o systemie komunistycznym w Polsce, o przełomowych z ogólnopolskiej perspektywy wydarzeniach politycznych czy o polskich miesiącach (obrona krzyża, strajki lat 80.). Ekspozycja nie będzie jednak ograniczona jedynie do aspektów politycznych, lecz będzie także skupiała się na życiu codziennym mieszkańców i zmianach społeczno-obyczajowych zachodzących w dzielnicy.

Zlikwidowane też zostaną bariery architektoniczne przez montaż wind i podjazdów dla wózków. Powstanie ścieżka zwiedzania dla osób z niepełnosprawnością wzroku, będzie też dostępna aplikacja z audiodeskrypcją. Natomiast dla osób z dysfunkcją słuchu przygotowana zostanie ścieżka w polskim języku migowym. Będzie też można skorzystać ze ścieżki zwiedzania z językiem prostym dla osób z niepełnosprawnością intelektualną czy problemami komunikacyjnymi.

Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko

Powiązane oddziały