Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Strona korzysta z ciasteczek!

Nowa aranżacja Wieży Ratuszowej

Kolorowa fotografia przedstawiająca wnętrze Wieży Ratuszowej

Ponowne otwarcie Wieży Ratuszowej

Zapraszamy do oddziału już od 13 marca!

Wieża Ratuszowa w czasach przed pandemią była czwartym najczęściej odwiedzanym oddziałem Muzeum Krakowa (w 2019 r. frekwencja wynosiła tam 92 079 osób). Podczas kilku miesięcy otwarcia w 2020 r., mimo obowiązujących ograniczeń i restrykcji sanitarnych, oddział nadal cieszył się niesłabnącym zainteresowaniem turystów.

Wieża Ratuszowa, będąca od 1969 r. oddziałem Muzeum (obecnie filią Pałacu Krzysztofory), była do tej pory miejscem, w którym przede wszystkim prezentowano rozmaite wystawy czasowe. W ostatnich dekadach wielokrotnie pełniła funkcję muzealnej letniej galerii, w której eksponowano prace współczesnych artystów krakowskich. We wrześniu 2020 r. uruchomiono znajdujący się w wieży dzwon gwałtowny, który otrzymał imię Bolesław. Jego dźwięk będzie towarzyszył krakowianom przy okazji ważnych wydarzeń i rocznic.

Pod koniec ubiegłego roku powołany został zespół zajmujący się realizacją nowej aranżacji Wieży Ratuszowej. Efektem prowadzonych działań będzie zaprezentowanie nowej, stałej aranżacji, której tematem są dzieje dawnego krakowskiego ratusza. Zostaną one pokazane w trzech perspektywach: przestrzennej, samorządowej i społecznej. Przemierzając kolejne piętra wieży, zwiedzający będzie mógł zobaczyć m.in. rekonstrukcje cyfrowe ratusza, przedstawiające jego stan po kolejnych przebudowach i rozbudowach. Zapozna się także z funkcjonowaniem gminy miejskiej oraz związanych z nią instytucji oraz urzędów (Rada Miejska, ława, kancelaria, archiwum, urzędy hutmana ratusznego i kata). Dowie się także, kim byli mieszczanie tworzący gminę miejską oraz jakie warunki trzeba było spełnić, żeby zostać przyjętym do prawa miejskiego. Aranżacja będzie także eksponowała miejsca i elementy zachowane in situ, m.in. znaki kamieniarskie, dekorację rzeźbiarską pomieszczenia na I piętrze wieży, mechanizm zegara oraz dzwon Bolesław. 

Na poszczególnych piętrach wieży zastosowano różne rozwiązania aranżacyjne w postaci m.in. multimediów, wielkoformatowych wydruków w technice 3D, makiet, rekonstrukcji strojów historycznych. Cześć z zastosowanych elementów aranżacji prezentowana była wcześniej na  wystawie Cyberteka. Kraków – czas i przestrzeń, pokazywanej w Pałacu Krzysztofory do listopada 2020 r. Na potrzeby aranżacji w wieży powstały także zupełnie nowe rozwiązania. Niewątpliwą atrakcją jest umieszczony na II piętrze wydruk 3D prezentujący drzwi z Izby Pańskiej ratusza, które pokazane zostały w naturalnej wielkości. Prezentowane są także oryginalne zabytki oraz ich kopie (m.in. insygnia władzy).

Stworzenie nowej aranżacji stanowi punkt wyjścia do dalszych działań. Planowane jest stworzenie nowej oferty edukacyjnej, skierowanej zarówno do indywidulanych odbiorców, jak i zorganizowanych grup. Na ofertę składać się będą spacery miejskie, oprowadzania po wieży, zwiedzania dla rodzin. Zaplanowane jest również wprowadzenie biletu łączonego z Rynkiem Podziemnym, a także z Pałacem Krzysztofory (po otwarciu nowej wystawy stałej). W związku z powstaniem nowej aranżacji Wieży Ratuszowej trwają także prace nad stworzeniem nowego przewodnika po oddziale. Dostępny w dwóch wersjach językowych (polskiej i angielskiej) będzie gotowy na początek sezonu letniego.    

Wieża Ratuszowa z nową aranżacją zostanie otwarta 13 marca 2021 r.
Kolorowa fotografia przedstawiająca wnętrze Wieży Ratuszowej

Powiązane oddziały